aegisub 2 - en to ru translation catalogue (1227 entries)

en: 
    Finished writing to %s.
ru: 
    Запись в %s окончена.

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
ru: 
    Информация о скрипте:
    Имя: %s
    Описание: %s
    Автор: %s
    Версия: %s
    Путь: %s
    Состояние: %s
    
    Предоставляет:

en: 
    See the help file for full credits.
ru: 
    Смотрите полный список в файле помощи.

en:     Export filter:
ru:     Фильтр экспорта:

en:     Macro:
ru:     Макрос:

en:     Subtitle format handler:
ru:     Обработчик формата субтиров:

en:  -> End
ru:  -> Кон

en:  frames
ru:  кадры

en:  styles?
ru:  стили?

en: "%s" found on dialogue line "%d".
ru: «%s» найден в тексте события «%d».

en: "%s" found on style "%s".
ru: «%s» найден в стиле «%s».

en: "%s" found.
ru: «%s» найден.

en: #
ru: №

en: %i lines were added to selection
ru: %i событий добавлено к выделению

en: %i lines were removed from selection
ru: %i убрано из выделения

en: %i matches were replaced.
ru: %i совпадений заменено.

en: &About...
ru: О программе...

en: &Add
ru: Добавить

en: &After Current
ru: После текущего

en: &Associations...
ru: Ассоциации...

en: &Attachments...
ru: Прикреплённые файлы...

en: &Audio
ru: &Aудио

en: &Automation
ru: Автоматизация

en: &Automation...
ru: &Aвтоматизация...

en: &Before Current
ru: Перед текущим

en: &Browse...
ru: Просмотр...

en: &Bug Tracker...
ru: Трекер ошибок...

en: &Check for Updates...
ru: Проверить обновления...

en: &Cinematic (2.35)
ru: Кинематографическое (2.35)

en: &Close
ru: Закрыть

en: &Close Audio
ru: Закрыть аудио

en: &Close Video
ru: Закрыть видео

en: &Concatenate
ru: Объединить

en: &Contents...
ru: Cодержание...

en: &Copy
ru: Копировать

en: &Default
ru: По умолчанию

en: &Delete
ru: Удалить

en: &Duplicate
ru: Дублировать

en: &Duplicate Lines
ru: Дублировать события

en: &Duplicate and Shift by 1 Frame
ru: Дублировать и сдвинуть на 1 кадр

en: &Duplicate and shift by 1 frame
ru: Дублировать и сдвинуть на 1 кадр

en: &Edit
ru: Правка

en: &File
ru: Файл

en: &Find...
ru: Найти...

en: &Fonts Collector...
ru: Сборщик шрифтов...

en: &Forums...
ru: Форум...

en: &Fullscreen (4:3)
ru: Полноэкранное (4:3)

en: &Help
ru: Помощь

en: &IRC Channel...
ru: IRC канал...

en: &Insert (before)
ru: Вставить (перед)

en: &Insert Lines
ru: Вставить события

en: &Join (concatenate)
ru: Объединить

en: &Jump to...
ru: Перейти к...

en: &Make times continuous (change end)
ru: Сделать непрерывным (изменить конец)

en: &Make times continuous (change start)
ru: Сделать непрерывным (изменить начало)

en: &New Subtitles
ru: Новые субтитры

en: &Open Audio File...
ru: &Oткрыть аудиофайл...

en: &Open Subtitles with Charset...
ru: Открыть субтитры в кодировке...

en: &Open Subtitles...
ru: Открыть субтитры

en: &Open Video...
ru: &Oткрыть видео...

en: &Options...
ru: Настройки...

en: &Paste
ru: Вставить

en: &Properties...
ru: Свойства...

en: &Redo
ru: Повторить

en: &Remove
ru: Удалить

en: &Save Subtitles
ru: Сохранить субтитры

en: &Start!
ru: Выполнить

en: &Styles Manager...
ru: Менеджер стилей...

en: &Subtitles
ru: Субтитры

en: &Swap
ru: Обменять

en: &Timing
ru: Тайминг

en: &Translation Assistant...
ru: Ассистент перевода...

en: &Undo
ru: Отменить

en: &Video
ru: Видео

en: &Website...
ru: Web-сайт...

en: &Widescreen (16:9)
ru: Широкоэкранное (16:9)

en: (Un)Load files?
ru: Загрузить/Выгрузить файлы?

en: * %s already exists on destination.
ru: * %s уже существует в назначении.

en: * Copied %s.
ru: * %s скопирован.

en: * Failed to copy %s.
ru: * Ошибка копирования %s.

en: 0 - Regular quality
ru: 0 - Обычное

en: 0: Fatal
ru: 0: Критический

en: 0: Smart wrapping, top line is wider
ru: 0: Аккуратный перенос, верхняя строка длиннее

en: 1 - Better quality
ru: 1 - Хорошее

en: 119.880 FPS (NTSC x4)
ru: 119.880 кадр/с (NTSC x4)

en: 120.000 FPS
ru: 120.000 кадр/с

en: 15.000 FPS
ru: 15.000 кадр/с

en: 1: End-of-line word wrapping, only \N breaks
ru: 1: Перенос по концу слов, только \N учитывается

en: 1: Error
ru: 1: Ошибка

en: 2 - High quality
ru: 3 - Высокое

en: 23.976 FPS (Decimated NTSC)
ru: 23.976 кадр/с (Decimated NTSC)

en: 24.000 FPS (FILM)
ru: 24.000 кадр/с (FILM)

en: 25.000 FPS (PAL)
ru: 25.000 кадр/с (PAL)

en: 29.970 FPS (NTSC)
ru: 29.970 кадр/с (NTSC)

en: 2: No word wrapping, both \n and \N break
ru: 2: Без переноса слов, \n и \N учитываются

en: 2: Warning
ru: 2: Предупреждение

en: 3 - Insane quality
ru: 4 - Лучшее

en: 30.000 FPS
ru: 30.000 кадр/с

en: 3: Hint
ru: 3: Подсказка

en: 3: Smart wrapping, bottom line is wider
ru: 3: Аккуратный перенос, нижняя строка длиннее

en: 4: Debug
ru: 4: Отладка

en: 59.940 FPS (NTSC x2)
ru: 59.940 кадр/с (NTSC x2)

en: 5: Trace
ru: 5: Информация

en: 60.000 FPS
ru: 60.000 кадр/с

en: <- Copy to storage
ru: <- Копировать в набор

en: A catalog with that name already exists.
ru: Набор с таким именем уже существует.

en: ASS Override Tag mode set to
ru: ASS теги

en: About Aegisub
ru: О программе

en: Accept Line
ru: Принять изменения

en: Accept Split
ru: Принять

en: Accept changes
ru: Принять изменения

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Active Line Border
ru: Граница активного события

en: Actor
ru: Актёр

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
ru: Имя актёра, произносящего речь. Служебная не отображаемая информация.

en: Actor separator:
ru: Разделитель актёров:

en: Add "%s" to dictionary
ru: Добавить «%s» в словарь

en: Add Automation script
ru: Добавить скрипт автоматизации

en: Add lead in (%KEY%)
ru: Добавить вступление (%KEY%)

en: Add lead in:
ru: Добавить вступление:

en: Add lead out (%KEY%)
ru: Добавить окончание (%KEY%)

en: Add lead out:
ru: Добавить окончание:

en: Add to dictionary
ru: Добавить в словарь

en: Add to selection
ru: Добавить к выделению

en: Advanced
ru: Расширеные настройки

en: Advanced - EXPERT USERS ONLY
ru: Расширенные - ТОЛЬКО ДЛЯ ОПЫТНЫХ ПОЛЬЗОВАТЕЛЕЙ

en: Aegisub can export subtitles to many different formats, character encodings, and even compensate Variable Frame Rate so you can hardsub them - it's all in the Export option in File menu.
ru: Aegisub может экпортировать субтитры в другие форматы, изменять кодировку и даже компенсировать тайминг для видео с переменной частотой кадров для хардсаба — всё это в меню «Файл», пункт «Экспорт» .

en: Aegisub could not narrow down the character set to a single one.
    Please pick one below:
ru: Aegisub не может точно определить кодировку файла.
    Выберите одну из списка:

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
ru: Aegisub закончил проверять орфографию в скрипте.

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
ru: Aegisub не нашёл ошибок в этом скрипте.

en: Aegisub has several features to make sure you will never lose your work. It will periodically save your subtitles to autosave folder, and will create a copy of subs whenever you open them, to autoback folder. Also, if it crashes, it will attempt to save a restore file.
ru: Aegisub использует несколько особенностей для сохранения результатов вашей работы. С определённой периодичностью программа сохраняет субтитры в папку автосохранения, и, каждый раз когда вы открываете файл субтитров, создаёт их копию в папке бэкапа. В случае сбоя программы она пытается сохранить файл для восстановления.

en: Aegisub must restart for the changes to take effect. Restart now?
ru: Необходимо перезапустить Aegisub, чтобы применить настройки. Перезагрузить сейчас?

en: Affect
ru: Задействовать

en: Affect selection only
ru: Применить только к выбранным событиям

en: After Current, at Video Time
ru: После текущего, по времени видео

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Alignment in screen, in numpad style.
ru: Выравнивание как на цифровой клавиатуре

en: All
ru: Все

en: All Files
ru: Все файлы

en: All Supported Formats
ru: Все поддерживаемые форматы

en: All Supported Types
ru: Все поддерживаемые типы

en: All files
ru: Все файлы

en: All rows
ru: Все события

en: All scripts
ru: Все скрипты

en: Allow grid to take focus
ru: Разрешить таблице получать фокус ввода

en: Allow pre-2.56a Avisynth
ru: Разрешить Avisynth версии ниже 2.56a

en: Always
ru: Всегда

en: An Automation script failed to load. File name: '%s', error reported:
ru: Скрипт автоматизации не загружен. Имя файла: '%s', ошибка:

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees.
ru: Вращение по оси Z в градусах

en: Appends a bezier bicubic curve.
ru: Добавляет кубическую кривую Безье

en: Appends a line.
ru: Добавляет прямую

en: Apply to styles
ru: Применить к стилям

en: Arabic
ru: Арабская

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overriden.
ru: Вы уверены, что хотите восстановить настройки по умолчанию? Все ваши настройки будет сброшены.

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
ru: Вы уверены, что хотите удалить набор «%s» из каталога?

en: Are you sure you want to delete these
ru: Хотите удалить эти

en: Are you sure you want to delete this style?
ru: Хотите удалить этот стиль?

en: Are you sure? This cannot be undone!
ru: Вы уверенны? Это нельзя будет отменить!

en: As &Karaoke
ru: Как караоке

en: Ask
ru: Спросить

en: Associate extensions
ru: Ассоциировать расширения

en: Associate file types with Aegisub
ru: Ассоциировать типы файлов с Aegisub

en: Associations
ru: Ассоциации

en: Attach &Font
ru: Прикрепить шрифт

en: Attach &Graphics
ru: Прикрепить графику

en: Attach fonts to current subtitles
ru: Прикрепить шрифты к текущим субтитрам

en: Attaching fonts to file...
ru: Прикрепление шрифтов к файлу...

en: Attachment List
ru: Прикреплённые файлы

en: Attachment name
ru: Имя вложения

en: Attachments
ru: Прикреплённые файлы

en: Attempt to interpolate kanji.
ru: Пытаться предугадать кандзи

en: Attempting to open "%s"...
ru: Попытка открыть «%s»...

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio Add Lead In
ru: Аудио добавление вступления

en: Audio Add Lead Out
ru: Аудио добавление окончание

en: Audio Commit
ru: Аудио фиксировать

en: Audio Commit (Stay)
ru: Аудио фиксировать (без перехода)

en: Audio Commit Alt
ru: Аудио фиксировать Альт

en: Audio Formats
ru: Форматы аудио

en: Audio Karaoke Decrease Len
ru: Аудио уменьшение длины для караоке

en: Audio Karaoke Decrease Len Shift
ru: Аудио уменьшение длины для караоке Шифт

en: Audio Karaoke Increase Len
ru: Аудио увеличение длины для караоке

en: Audio Karaoke Increase Len Shift
ru: Аудио увеличение длины для караоке Шифт

en: Audio Medusa Enter
ru: Медуза Аудио принять

en: Audio Medusa Next
ru: Медуза Аудио след. событие

en: Audio Medusa Play
ru: Медуза Играть аудио

en: Audio Medusa Play After
ru: Медуза Играть аудио 500 мс после

en: Audio Medusa Play Before
ru: Медуза Играть аудио 500 мс до

en: Audio Medusa Previous
ru: Медуза Аудио пред. событие

en: Audio Medusa Shift End Back
ru: Медуза Аудио сдвинуть конец влево

en: Audio Medusa Shift End Forward
ru: Медуза Аудио сдвинуть конец вправо

en: Audio Medusa Shift Start Back
ru: Медуза Аудио сдвинуть начало влево

en: Audio Medusa Shift Start Forward
ru: Медуза Аудио сдвинуть начало вправо

en: Audio Medusa Stop
ru: Медуза Аудио стоп

en: Audio Medusa Toggle
ru: Медуза Аудио переключить

en: Audio Next Line
ru: Аудио след. событие

en: Audio Next Line Alt
ru: Аудио след. событие

en: Audio Play
ru: Аудио играть

en: Audio Play 500ms After
ru: Аудио играть 500 мс после

en: Audio Play 500ms Before
ru: Аудио играть 500 мс до

en: Audio Play Alt
ru: Аудио играть Альт

en: Audio Play First 500ms
ru: Аудио играть 500 мс аудио

en: Audio Play Last 500ms
ru: Аудио играть 500 мс аудио

en: Audio Play Original Line
ru: Аудио играть оригинальную событие

en: Audio Play To End
ru: Аудио играть до конца

en: Audio Play or Stop
ru: Аудио играть или стоп

en: Audio Prev Line
ru: Аудио пред. событие

en: Audio Prev Line Alt
ru: Аудио пред. событие Альт

en: Audio Scroll Left
ru: Аудио перемещение влево

en: Audio Scroll Right
ru: Аудио перемещение вправо

en: Audio Stop
ru: Аудио стоп

en: Audio Volume
ru: Громкость аудио

en: Audio player
ru: Воспроизведение аудио через

en: Audio provider
ru: Провайдер аудио

en: Audio+Subs View
ru: Аудио+субтитры

en: Auto Check for Updates
ru: Автоматически проверять обновления

en: Auto goes to next line on commit
ru: Автоматически переходить к следующему событию при сохранении

en: Auto scrolls audio display to selected line
ru: Автоматический переход аудио к выбранному событию

en: Auto-backup
ru: Автобэкап

en: Auto-backup path:
ru: Путь автобэкапа:

en: Auto-focus on mouse over
ru: Захват фокуса при наведении мышью

en: Auto-load linked files:
ru: Автозагрузка связанных файлов:

en: Auto-load path
ru: Путь к автоматически загружаемым скриптам

en: Auto-save
ru: Автосохранение

en: Auto-save every
ru: Автосохранение каждые

en: Auto-save path:
ru: Путь автосохранения:

en: Automatically commit all changes
ru: Автоматически фиксировать все изменения

en: Automation
ru: Автоматизация

en: Automation Manager
ru: Менеджер автоматизации

en: Automation Script Info
ru: Информация о скрипте

en: Autoreload on Export
ru: Автоматически перезагружать при экспорте

en: Avisynth down-mixer
ru: Метод микширования Avisynth’ом

en: Avisynth memory limit:
ru: Выделение памяти для Avisynth (МБ):

en: Avisynth renders its own subs
ru: Avisynth обрабатывает отдельные субтитры

en: Background
ru: Фон

en: Backward
ru: Назад

en: Baltic
ru: Балтийская

en: Base path
ru: Базовый путь

en: Before Current, at Video Time
ru: Перед текущим, по времени видео

en: Below Normal (recommended)
ru: Ниже обычного (рекомендуется)

en: Bias: Start <-
ru: Смещение: Нач <-

en: Bicubic
ru: Кривая

en: Blue:
ru: Синий:

en: Bold
ru: Жирный

en: Boundary - end
ru: Граница - конец

en: Boundary - inactive
ru: Граница - неактивная

en: Boundary - start
ru: Граница - начало

en: Brackets
ru: Скобки

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Bug tracker hosting by:
ru: Хостинг баг-трекера:

en: Built by %s on %s.
ru: Сборка от %s от %s.

en: C&ut
ru: Вырезать

en: Cache type
ru: Тип кэша

en: Cancel Split
ru: Отменить

en: Catalog name conflict
ru: Конфликт имён наборов

en: Catalog of available storages
ru: Каталог доступных наборов

en: Change &End
ru: Изменить конец

en: Change &Start
ru: Изменить начало

en: Change aspect ratio
ru: Изменить соотношение сторон

en: Change karaoke tag to \k
ru: Изменить тег караоке на \k

en: Change karaoke tag to \kf
ru: Изменить тег караоке на \kf

en: Change karaoke tag to \ko
ru: Изменить тег караоке на \ko

en: Change script resolution
ru: Пересчёт разрешения скрипта

en: Changes resolution and modifies subtitles to conform to change
ru: Изменяет разрешение и модифицирует скрипт

en: Changes times of subs so end times begin on next's start time
ru: Изменяет тайминг событий так, что конец предыдущего события совпадёт с началом следующего

en: Changes times of subs so start times begin on previous's end time
ru: Изменяет тайминг событий так, что начало следующего события совпадёт в концом предыдущего

en: Character spacing, in pixels.
ru: Интервал между символами в пикселях

en: Charset
ru: Кодировка

en: Check fonts for availability
ru: Проверить шрифты на доступность

en: Check for updates?
ru: Проверить обновления?

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
ru: Проверить, доступна ли новая версия Aegisub

en: Checkerboard pattern
ru: Фон в клетку

en: Checking fonts...
ru: Проверка шрифтов...

en: Chinese BIG5
ru: Традиционная китайская (BIG5)

en: Choose character set
ru: Выбрать кодировку

en: Choose charset code:
ru: Выбрать кодировку:

en: Choose file to be attached
ru: Выбрать прикрепляемый файл

en: Choose outline color.
ru: Выбрать цвет контура

en: Choose primary color.
ru: Выбрать первичный цвет

en: Choose secondary color.
ru: Выбрать вторичный цвет

en: Choose shadow color.
ru: Выбрать цвет тени

en: Choose styles to import:
ru: Вебрите стили для импорта:

en: Choose the folder where the fonts will be collected to.
    It will be created if it doesn't exist.
ru: Выберите папку для сбора шрифтов.
    Она будет создана при необходимости.

en: Clean Script Info
ru: Очистить информацию о скрипте

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear Hotkey
ru: Удалить горячую клавишу

en: Click on list:
ru: Клик по списку:

en: Clip
ru: Обрезка

en: Clip subtitles to a rectangle.
ru: Обрезать субтитры прямоугольной областью

en: Clip subtitles to a vectorial area.
ru: Обрезать субтитры векторной областью

en: Close
ru: Закрыть

en: Close Keyframes
ru: Закрыть ключкадры

en: Close Timecodes File
ru: Закрыть файл с временными метками

en: Closes the currently open audio file
ru: Закрывает текущий аудиофайл

en: Closes the currently open keyframes list
ru: Закрывает текущий файл с ключкадрами

en: Closes the currently open timecodes file
ru: Закрывает текущий файл с временными метками

en: Closes the currently open video file
ru: Закрывает открытый видеофайл

en: Collecting font data from system. This might take a while, depending on the number of fonts installed. Results are cached and subsequent executions will be faster...
ru: Получение информации о шрифтах. Это может занять некоторое время в зависимости от их количества в системе. Результаты кэшируются и последующие выполнения команды будут быстрее...

en: Collision foreground
ru: Фон коллизий

en: Collision:
ru: Коллизии:

en: Colors
ru: Цвета

en: Colour Picker
ru: Пипетка

en: Colour of preview background.
ru: Цвет фона для предпросмотра

en: Colour spectrum
ru: Цветовой спектр

en: Colour:
ru: Цвет:

en: Commands
ru: Команды

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment background
ru: Фон комментариев

en: Comment starter:
ru: Начало комментариев:

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
ru: Закомментировать событие. Комментарии не показываются на экране.

en: Comments
ru: Комментарии

en: Commit
ru: Принять

en: Commit changes (%KEY%/%KEY%)
ru: Принять изменения (%KEY%/%KEY%)

en: Commit splits and leave split-mode
ru: Принять разбиаения и выйти из этого режима

en: Commit?
ru: Фиксировать?

en: Commits the text (Enter). Hold Ctrl to stay in line (%KEY%).
ru: Сохранить текст (Enter). Удерживайте Ctrl, чтобы остаться на этом событии (%KEY%).

en: Configuration file is either invalid or corrupt. The current file will be backed up and replaced with a default file.
ru: Файл настроек повреждён или содержит ошибки. Текущий файл будет сохранён в папку бэкапа и заменён на файл с настройками по умолчанию.

en: Configure Aegisub
ru: Настройка

en: Confirm delete
ru: Подтверждение удаления

en: Confirm delete from current
ru: Подтверждение удаления из текущего скрипта

en: Confirm delete from storage
ru: Подтверждение удаления из набора

en: Constant:
ru: Постоянная:

en: Contains
ru: Содержит

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Converts a segment between line and bicubic.
ru: Преобразует сегмент из прямой в кубическую кривую Безье и обратно

en: Copies selected lines to clipboard
ru: Копирует выбранные события в буфер обмена

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy Lines
ru: Копировать события

en: Copy coordinates to Clipboard
ru: Копировать координаты в буфер обмена

en: Copy fonts to folder
ru: Копировать шрифты в папку

en: Copy fonts to zipped archive
ru: Создать ZIP архив со шрифтами

en: Copy image to Clipboard
ru: Копировать кадр в буфер обмена

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
ru: Копировать кадр в буфер обмена (без субтитров)

en: Copy of
ru: Копия

en: Copy subtitles
ru: Копирует субтитры

en: Copy to current script ->
ru: Копировать в текущий скрипт ->

en: Copying fonts to archive...
ru: Архивирование шрифтов...

en: Copying fonts to folder...
ru: Копирование шрифтов в папку...

en: Correctly loaded
ru: Корректно загружен

en: Could not create destination folder.
ru: Невозможно создать папку назначения.

en: Could not open Internet File system. Aborting.
ru: Ошибка подключения. Загрузка прервана.

en: Could not parse style
ru: Невозможно прочитать стиль

en: Couldn't allocate memory.
ru: Невозможно выделить память.

en: Crash recovery path:
ru: Путь восстановления:

en: Create an audio clip of the selected line
ru: Создать аудиофайл на основе выделения

en: Create audio clip
ru: Создать отрезок аудио

en: Cu&t
ru: Вырезать

en: Current frame time and number.
ru: Время и номер текущего кадра

en: Current line
ru: Текущее событие

en: Current line: %i/%i
ru: Текущае событие: %i/%i

en: Current line: ?
ru: Текущая событие: ?

en: Current script
ru: Текущий скрипт

en: Custom...
ru: Собственное...

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut Lines
ru: Вырезать события

en: Cut subtitles
ru: Вырезет субтитры

en: Cuts selected lines to clipboard
ru: Вырезает выбранные события в буфер обмена

en: Cycle Tag Hidding Mode
ru: Режим показа тегов

en: Cycle through tag-hiding modes
ru: Переключить режим показа тегов

en: DEBUG: Verify all fonts in system
ru: ОТЛАДКА: Проверить все шрифты в системе

en: DON'T PANIC!
ru: Не паникуйте!

en: Debug:
ru: Отладка:

en: Decoder:
ru: Декодер:

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default All
ru: Все по умолчанию

en: Default Zoom:
ru: Масштаб по умолчанию:

en: Default lead-in length
ru: Длительность вступления по умолчанию (мс)

en: Default lead-out length
ru: Длительность окончания по умолчанию (мс)

en: Default mouse wheel to zoom
ru: Колёсико мыши изменяет масштаб

en: Default timing length
ru: Длительность тайминга по умолчанию (мс)

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete Lines
ru: Удалить события

en: Delete currently selected lines
ru: Удаляет выделенные события

en: Description
ru: Описание

en: Deselect all styles.
ru: Отменить выделение стилей

en: Dest Style
ru: Стиль назначения

en: Dest:
ru: Результат:

en: Destination
ru: Назначение

en: Detach Video
ru: Отсоединить видео

en: Detach video, displaying it in a separate Window.
ru: Отсоединяет область с видео от главного окна.

en: Dialogues
ru: Диалоги

en: Disable
ru: Отключить

en: Discard all splits and leave split-mode
ru: Отменить все разбиения и выйти из этого режима

en: Display
ru: Отображение

en: Display audio and subtitles only
ru: Показывать только аудио и субтитры

en: Display audio, video and subtitles
ru: Показ аудио, видео и субтитров

en: Display subtitles only
ru: Показывать только субтитры

en: Display video and subtitles only
ru: Показывать только видео и субтитры

en: Distance from left edge, in pixels.
ru: Отступ в пикселях от левого края

en: Distance from right edge, in pixels.
ru: Отступ в пикселях от правого края

en: Distance from top/bottom edge, in pixels.
ru: Отступ в пикселях от верхнего/нижнего края

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
ru: Проверять обновления при запуске? В любом случае вы сможете сделать это самостоятельно, выбрав пункт в меню «Помощь».

en: Do you want to change all instances of this style in the script to this new name?
ru: Сменить имя стиля во всех строчках, где он используется?

en: Do you want to commit your changes? If you choose No, they will be discarded.
ru: Хотите фиксировать изменения? Если выберите «Нет», они будут отменены.

en: Do you want to load/unload the associated files?
ru: Хотите загрузить/выгрузить используемые файлы?

en: Doesn't Match
ru: Не совпадает

en: Don't show
ru: Не показывать

en: Done collecting font data.
ru: Сбор информации о шрифтах завершён.

en: Done.
ru: Готово.

en: Done. All fonts copied.
ru: Готово. Все шрифты скопированы.

en: Done. All fonts found.
ru: Готово. Все шрифты найдены.

en: Done. Some fonts could not be copied.
ru: Готово. Некоторые шрифты невозможно скопировать.

en: Done. Some fonts could not be found.
ru: Готово. Некоторые шрифты невозможно найти.

en: Drag
ru: Переместить

en: Drag control points.
ru: Переместить узловые точки

en: Drag subtitles.
ru: Переместить субтитры

en: Draw cursor time
ru: Показывать время курсора

en: Draw keyframes
ru: Показывать ключевые кадры

en: Draw secondary lines
ru: Показывать вторичные события

en: Draw selection background
ru: Показывать фон выделения

en: Draw timeline
ru: Показывать временные отметки

en: Draw video position
ru: Показывать позицию видео

en: Draws a freehand shape.
ru: Рисует контур от руки

en: Draws a smoothed freehand shape.
ru: Рисует сглаженный контур от руки

en: Dummy video options
ru: Свойства пустого видео

en: Duplicate lines and shift by one frame
ru: Дублирует события и сдвигает их на один кадр

en: Duplicate the selected lines
ru: Дублирует выделенные события

en: Duration (frames):
ru: Длительность (в кадрах):

en: E&xit
ru: Выход

en: E&xtract
ru: Извлечь

en: East European
ru: Восточно-Европейская

en: Edit
ru: Изменить

en: Edit Box Commit
ru: Фиксировать ввод

en: Editing:
ru: Редакция:

en: Effect
ru: Эффект

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
ru: Эффекты этого события. Можно использовать для сохранения дополнительной информации, либо для эффектов рендерера.

en: Empty
ru: Пусто

en: Enable
ru: Включить

en: Enable Medusa-Style Timing Shortcuts
ru: Включить стиль тайминга Медузы

en: Enable adding of lead-ins to lines.
ru: Включить добавление вступления к событиям

en: Enable adding of lead-outs to lines.
ru: Включить добавление окончания к событиям

en: Enable call tips
ru: Включить подсказки

en: Enable preview
ru: Включить предпросмотр

en: Enable preview (slow)
ru: Включить предпросмотр (медленно)

en: Enable snapping of subtitles to nearest keyframe, if distance is within threshold.
ru: Включить подгон субтитров к ближайшему ключкадру, если расстояние меньше порогового

en: Enable snapping of subtitles together if they are within a certain distance of each other.
ru: Включить подгон субтитров друг к другу, если они в пределах определённого расстояния

en: Enable syntax highlighting
ru: Включить подсветку синтаксиса

en: Encoding, only useful in unicode if the font doesn't have the proper unicode mapping.
ru: При юникоде задние кодировки используется, только если шрифт не имеет набора символов юникода.

en: Encoding:
ru: Кодировка:

en: End
ru: Конец

en: End Time
ru: Время окончания

en: End time
ru: Время окончания

en: End times only
ru: Только конечное время

en: Ends after thres.:
ru: Порог после конца:

en: Ends before thres.:
ru: Порог до конца:

en: Enter aspect ratio
ru: Задать отношение сторон

en: Enter aspect ratio in either decimal (e.g. 2.35) or fractional (e.g. 16:9) form. Enter a value like 853x480 to set a specific resolution.
ru: Введите отношение сторон в десятичном (2.35) или дробном (16:9) виде. Введите значение наподобие 853х480 для точного разрешения.

en: Enter number of frames to shift by
ru: Введите к-тво кадров для сдвига

en: Enter split-mode
ru: Включить режим разбиения

en: Enter the name of the destination zip file to collect the fonts to.
    If a folder is entered, a default name will be used.
ru: Укажите архив, в который будут собраны шрифты.
    Если указана папка, будет использованно имя по умолчанию.

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
ru: Введите время в формате ч:мм:сс.cс

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Background
ru: Фон ошибки

en: Error Importing Styles
ru: Ошибка импорта стилей

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Exact match
ru: Точное совпадение

en: Executing
ru: Выполнение

en: Exit
ru: Выход

en: Exit the application
ru: Выход из приложения

en: Export
ru: Экспорт

en: Export Subtitles...
ru: Экспорт субтитров...

en: Export subtitles file
ru: Экспорт файла субтитров

en: Export...
ru: Экспорт...

en: Exporting PRS
ru: Экспорт PRS

en: FPS
ru: кард/с

en: FPS:
ru: Кадр/с:

en: Failed to load
ru: Не удалось загрузить

en: Failed.
ru: Ошибка.

en: Fast jump step in frames:
ru: Шаг при быстрой перемотке в кадрах:

en: Fatal error:
ru: Неисправимая ошибка:

en: Fields
ru: Поля

en: File backup saved as "
ru: Резервный файл сохранён как "

en: File name:
ru: Имя файла:

en: File paths
ru: Пути к файлам

en: File save/load
ru: Сохранение/Загрузка

en: File was not recognized as a script
ru: Файл не является скриптом

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find
ru: Найти

en: Find Next
ru: Найти далее

en: Find and replace words in subtitles
ru: Ищет и заменяеть символы в субтитрах

en: Find next
ru: Найти далее

en: Find next match of last word
ru: Ищет следующее совпадение

en: Find what:
ru: Найти:

en: Find words in subtitles
ru: Ищет слова в субтитрах

en: Fix Styles
ru: Коррекция стилей

en: Fixes styles by replacing any style that isn't available on file with Default.
ru: Корректирует стили, заменяя недоступные стили в файле на Default.

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Face Name
ru: Имя шрифта

en: Font face.
ru: Название шрифта

en: Font size.
ru: Размер шрифта

en: Font:
ru: Шрифт:

en: Fonts Collector
ru: Сборщик шрифтов

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
ru: Установить соотношение 16:9

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
ru: Установить соотношение 2.35

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
ru: Установить соотношение 4:3

en: Forces video to a custom aspect ratio
ru: Установить соотношение, заданное пользователем

en: Forum and wiki hosting by:
ru: Хостинг форума и вики:

en: Forward
ru: Вперёд

en: Found.
ru: Найден.

en: Frame
ru: Кадры

en: Frame rate (fps):
ru: Частота кадров (кадр/с):

en: Frame:
ru: Кадр:

en: Frames:
ru: Кадры:

en: Freehand
ru: От руки

en: Freehand smooth
ru: От руки сглажено

en: From Video
ru: Из видео

en: From video
ru: Из видео

en: Full view
ru: Показывать всё

en: Function
ru: Функция

en: GB2312
ru: Упрощённая китайская (GB2312)

en: General
ru: Основные

en: Global autoload scripts
ru: Глобальные скрипты

en: Go Back a Line
ru: Вернуться на строку назад

en: Go to selection
ru: Перейти к выделению

en: Grab times from line upon selection
ru: Получать тайминг из события над выделением

en: Greek
ru: Греческая

en: Green:
ru: Зелёный:

en: Grid delete rows
ru: Удалить события

en: Grid duplicate and shift one frame
ru: Дублировать события и сдвиг на 1 кадр

en: Grid duplicate rows
ru: Дублировать события

en: Grid global next line
ru: Глобальный переход на след. событие

en: Grid global prev line
ru: Глобальный переход на пред. событие

en: Grid move row down
ru: Сдвинуть событие по таблице вниз

en: Grid move row up
ru: Сдвинуть событие таблице вверх

en: Group
ru: Группа

en: Group all of the source text.
ru: Сгруппируйте весь текст исходника.

en: Group some text first.
ru: Сначала сгруппируйте текст.

en: Groups
ru: Группы

en: HD cache name
ru: Имя файла дискового кэша

en: HD cache path
ru: Путь к кэшу на диске

en: HSL colour
ru: HSL цвет

en: HSV colour
ru: HSV цвет

en: Hangeul
ru: Хангыль

en: Hard Disk
ru: Жёсткий диск

en: Having video open is often more a nuisance than a help when timing subtitles. Timing with only audio open is often much easier. You can always adjust the subtitles to match the video later on.
ru: Совсем не обязательно держать видео открытым при создании тайминга субтитров. Создание тайминга только при открытом аудио значительно проще. Вы всегда можете подогнать субтитры под аудио позже.

en: Header
ru: Заголовок

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Help
ru: Помощь

en: Help topics
ru: Разделы помощи

en: Highlight subtitles that are currently visible in video
ru: Выделяет все события, задействованные в текущем кадре

en: Hint:
ru: Подсказка:

en: History
ru: История

en: Horizontal zoom
ru: Горизонтальный масштаб

en: Hotkey conflict
ru: Конфликт горячих клавиш

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Hue:
ru: Отт.:

en: If anything goes wrong, blame movax.
ru: Если что-то не так, виноват movax.

en: If the audio doesn't seem to work properly during video playback, try loading audio separately. Just select Audio->Load from video, that usually makes the audio much more reliable.
ru: Если аудио воспроизводится некорректно при проигрывании видео, то попробуйте загрузить его отдельно. Просто выберите «Аудио»->«Загрузить из видео», обычно это помогает.

en: If you decode your audio to a PCM WAV file before loading it in Aegisub, you don't have to wait for it to be decoded before you can use it.
ru: Если вы разожмёте аудио в формат PCM WAV перед загрузкой в Aegisub, то вам не придётся ждать, пока оно декодируется при загрузке.

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Ignore all
ru: Игнорировать все

en: Import Styles
ru: Импорт стилей

en: Import from script...
ru: Импортировать...

en: In Field
ru: В поле

en: Include path
ru: Путь к заголовочным файлам

en: Input framerate:
ru: Входная частота кадров:

en: Insert
ru: Вставить

en: Insert (after)
ru: Вставить (после)

en: Insert at video time (after)
ru: Вставить по времени видео (после)

en: Insert at video time (before)
ru: Вставить по времени видео (перед)

en: Insert original
ru: Вставить оригинал

en: Inserts a control point.
ru: Вставляет узловую точку

en: Inserts a line after current
ru: Вставляет событие после текущего

en: Inserts a line after current, starting at video time
ru: Вставляет событие после текущего по времени видео

en: Inserts a line before current
ru: Вставляет событие перед текущим

en: Inserts a line before current, starting at video time
ru: Вставляет событие перед текущим по времени видео

en: Intersect with selection
ru: Пересечение с выделением

en: Invalid Aspect Ratio
ru: Неправильное отношение сторон

en: Invalid characters
ru: Запрещённые символы

en: Invalid destination directory.
ru: Неверная папка назначения.

en: Invalid destination.
ru: Указан неверный путь.

en: Invalid fps or length value
ru: Неверное значение частоты кадров или длительности

en: Invalid path for .zip file.
ru: Неверный путь к ZIP архиву.

en: Invalid resolution: destination resolution cannot be 0 on either dimension.
ru: Неверное разрешение: оно не может быть равно нулю.

en: Invalid script
ru: Неверный скрипт

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
ru: Неправильное значение! Отношение сторон должно быть между 0.5 и 5.0.

en: Italic
ru: Курсив

en: Italics
ru: Курсив

en: Johab
ru: Корейская (Johab)

en: Join
ru: Объединить

en: Join (as Karaoke)
ru: Объединить (как караоке)

en: Join (keep first)
ru: Объединить (оставить первую)

en: Join Lines
ru: Объединить события

en: Join selected syllables
ru: Объединить выбранные слоги

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
ru: Объединяет выбранные события в одно как караоке

en: Joins selected lines in a single one, concatenating text together
ru: Объединяет выбранные события в одно, текст тоже объединяется

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
ru: Объединяет выбранные события в одно, сохраняя только текст первого события

en: Joins selected lines in a single one, making each line into a karaoke syllable
ru: Объединяет выбранные события в одно, разбивая текст тегами караоке

en: Jump To...
ru: Перейти к...

en: Jump Video to End
ru: Перемотка видео к концу

en: Jump Video to Start
ru: Перемотка видео к началу

en: Jump to
ru: Перейти к

en: Jump to frame or time
ru: Переход к кадру или времени

en: Jump video to end
ru: Перемотка видео к концу

en: Jump video to start
ru: Перемотка видео к началу

en: Jump video to time/frame
ru: Перемотка видео к времени/кадру

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
ru: Перемотка видео к конечному кадру текущего события

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
ru: Перемотка видео к начальному кадру текущего события

en: Kanji Timer
ru: Кандзи-таймер

en: Kanji Timer...
ru: Кандзи-таймер...

en: Kanji timer
ru: Кандзи-таймер

en: Kanji timing
ru: Кандзи-таймер

en: Karaoke
ru: Караоке

en: Karaoke tag
ru: Тег караоке

en: Karaoke templates
ru: Шаблоны караоке

en: Keep &First
ru: Сохранить первое

en: Key
ru: Клавиша

en: Keyframe snapping
ru: Подгон по ключкадрам

en: Keys
ru: Клавиши

en: L
ru: С

en: Launches ai-chan's "ASSDraw3" tool for vector drawing.
ru: Программа векторного рисования «ASSDraw3» от ai-chan’а

en: Layer
ru: Слой

en: Layer number
ru: Номер слоя

en: Lead in to be added, in milliseconds.
ru: Вступление в миллисекундах

en: Lead out to be added, in milliseconds.
ru: Окончание в миллисекундах

en: Lead-in/Lead-out
ru: Вступление/Окончание

en: Leave video on original aspect ratio
ru: Оставить соотношение сторон по умолчанию

en: Left
ru: Левый

en: Left Column
ru: Левый столбец

en: Left Margin (0 = default)
ru: Левый отступ (0 = по установкам стиля)

en: Length:
ru: Длительность:

en: Limit to
ru: Ограничить

en: Limits for levels and recent files
ru: Ограничения на количество уровней и недавних файлов

en: Line
ru: Прямая

en: Line Break
ru: Перенос строки

en: Line Number
ru: Номер события

en: Line duration
ru: Продолжительность

en: Line in frame background
ru: Фон события в кадре

en: Lines
ru: События

en: Link
ru: Объединить

en: Link commiting of times
ru: Связать фиксирование времени

en: Link vertical zoom and volume sliders
ru: Связать ползунки вертикального масштаба и громкости

en: Lo&g Window...
ru: Окно журнала...

en: Load audio
ru: Загрузить аудио

en: Load keyframes
ru: Загрузить ключкадры

en: Lock scroll on Cursor
ru: Следовать за курсором

en: Log
ru: Журнал

en: Lowest
ru: Самый низкий

en: Lum.:
ru: Ярк.:

en: Make Times Continuous
ru: Сделать тайминг непрерывным

en: Make adjacent subtitles continuous
ru: Сделать соседние субтитры непрерывными

en: Manual by:
ru: Документация:

en: Margin Bottom
ru: Отступ снизу

en: Margin Left
ru: Отступ слева

en: Margin Right
ru: Отступ справа

en: Margin Top
ru: Отступ сверху

en: Margin Vertical
ru: Вертикальный отступ

en: Margin offset
ru: Cмещение границ рабочей области

en: MarginL change
ru: изменение отступа слева

en: MarginR change
ru: изменение отступа справа

en: MarginV change
ru: изменение вертикального отступа

en: Margins
ru: Отступы

en: Match
ru: Совпадение

en: Match case
ru: Учитывать регистр

en: Match dialogues/comments
ru: Диалоги/комментарии

en: Match video resolution on open:
ru: Подгонять разрешение видео при открытии:

en: Matches
ru: Совпадает

en: Maximum difference between start and end time for two subtitles to be made continuous, in milliseconds.
ru: Максимальная разница в миллисекундах между началом и концом показа двух субтитров, которые будут идти непрерывно

en: Maximum recent audio files
ru: Длинна списка недавних аудиофайлов

en: Maximum recent find strings
ru: Длинна списка запомненных запросов поиска

en: Maximum recent keyframe files
ru: Длинна списка недавних файлов ключкадров

en: Maximum recent replace strings
ru: Длинна списка запомненных строк замены

en: Maximum recent subtitle files
ru: Длинна списка недавних файлов субтитров

en: Maximum recent timecode files
ru: Длинна списка недавних файлов временных меток

en: Maximum recent video files
ru: Длинна списка недавних видеофайлов

en: Maximum undo levels
ru: Максимальное число шагов «Отменить»

en: Miscellanea
ru: Разное

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Misspelled word:
ru: Слово с ошибкой:

en: Modified Background
ru: Фон изменения

en: Move down
ru: Вниз

en: Move style down.
ru: Переместить стиль вниз

en: Move style to bottom.
ru: Переместить стиль к низу

en: Move style to top.
ru: Переместить стиль к верху

en: Move style up.
ru: Переместить стиль вверх

en: Move up
ru: Вверх

en: Much like anything loaded via DirectShow, certain files may have a strange structure (such as h.264 into AVI or XviD will null frames) which may cause unreliable seeking (that is, video frames might be off by one frame). This is not an Aegisub bug - you may consider reencoding those videos before working with them.
ru: Как и при загрузке через DirectShow, некоторые файлы с необычной структурой (h.264 в AVI контейнере либо XviD с нуль-фреймами) могут вызвать не точную перемотку видео (номера видео кадров при просмотре могут на единицу отличаться от фактических). Это не баг в программе Aegisub, вы можете попробовать перекодировать эти видеопотоки в другой формат перед тем, как заняться таймингом.

en: Name
ru: Имя

en: Never
ru: Никогда

en: New
ru: Создать

en: New Window
ru: Новое окно

en: New catalog entry
ru: Новая запись в каталоге

en: New storage name:
ru: Новое имя набора:

en: New subtitles
ru: Новые субтитры

en: New version found!
ru: Вышла новая версия!

en: Next line
ru: Следующее событие

en: Next line/syllable (%KEY%/%KEY%)
ru: Следующее событие/слог (%KEY%/%KEY%)

en: No Automation macros loaded
ru: Нет загруженных макросов

en: No correction suggestions
ru: Нет вариантов

en: No matches found.
ru: Совпадения не найдены.

en: No more lines to translate.
ru: Больше нет событий для перевода.

en: No new version has been found.
ru: Обновлений нет.

en: No scripts
ru: Никакие

en: No spell checker suggestions
ru: Нет вариантов

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
ru: Нет доступных провайдеров субтитров. Предпросмотр невозможен.

en: No thesaurus suggestions
ru: Нет вариантов тезауруса

en: No timecodes to average
ru: Нет временных меток для усреднения

en: None
ru: Ничего

en: None (NOT RECOMMENDED)
ru: Нет (НЕ РЕКОМЕНДУЕТСЯ)

en: Normal
ru: Стандарт

en: Not enough parameters for Aegisub::text_extents()
ru: Не достаточно параметров в Aegisub::text_extents()

en: Not found.
ru: Не найден.

en: One of the lines in the file (%i) has negative duration. Aborting.
ru: Одно из событий в файле (%i) имеет отрицательную длительность. Прекращение процесса.

en: Opaque box
ru: Непрозрачный фон

en: Open
ru: Открыть

en: Open Attachment List
ru: Прикреплённые файлы

en: Open Audio from &Video
ru: Открыть аудио из видео

en: Open Automation manager
ru: Менеджер автоматизации

en: Open Fonts Collector
ru: Сборщик шрифтов

en: Open Kanji Timer dialog
ru: Кандзи-таймер

en: Open Kanji timer
ru: Открыть таймер кандзи

en: Open Keyframes...
ru: Открыть файл с ключкадрами

en: Open Properties
ru: Свойства

en: Open Shift Times Dialogue
ru: Временной сдвиг

en: Open Spell checker
ru: Проверка орфографии

en: Open Styles Manager
ru: Менеджер стилей

en: Open Styling Assistant
ru: Ассистент стилей

en: Open Timecodes File...
ru: Открыть файл временных меток...

en: Open Timing Post-processor dialog
ru: Пост-обработка тайминга

en: Open Translation Assistant
ru: Ассистент перевода

en: Open a new application window
ru: Открывает новое окно приложения

en: Open audio file
ru: Открыть аудиофайл

en: Open automation manager
ru: Открыть менеджер автоматизации

en: Open fonts collector
ru: Открывает сборщик шрифтов

en: Open log window
ru: Открыть окно журнала

en: Open script properties window
ru: Открыть окно свойств скрипта

en: Open spell checker
ru: Открывает проверку орфографии

en: Open styles manager
ru: Открыть менеджер стилей

en: Open styling assistant
ru: Открыть ассистент стилей

en: Open subtitles
ru: Открыть субтитры

en: Open subtitles file
ru: Открыть файл субтитров

en: Open the attachment list
ru: Открывает список прикреплённых файлов

en: Open the manual page for Visual Typesetting.
ru: Открыть документацию по средствам визуального оформления

en: Open timecodes file
ru: Открыть файл временных меток

en: Open translation assistant
ru: Открыть ассистент перевода

en: Open video file
ru: Открыть видеофайл

en: Opens a VFR timecodes v1 or v2 file
ru: Открывает файл временных меток в формате v1 или v2

en: Opens a keyframe list file
ru: Открывает файл со списоком ключкадров

en: Opens a subtitles file
ru: Открывает файл субтитров

en: Opens a subtitles file with a specific charset
ru: Открывает субтитры в заданной кодировке

en: Opens a video clip with solid colour
ru: Открывает видео, залитое сплошным цветом

en: Opens a video file
ru: Открывает видеофайл

en: Opens an audio file
ru: Открывает аудиофайл

en: Opens the audio from the current video file
ru: Открывает аудио из текущего видеофайла

en: Options
ru: Параметры

en: Original
ru: Оригинал

en: Original script:
ru: Оригинальный текст:

en: Other supported formats
ru: Другие поддерживаемые форматы

en: Outline
ru: Контур

en: Outline color
ru: Цвет контура

en: Outline width, in pixels.
ru: Размер контура в пикселях

en: Outline:
ru: Контур:

en: Output:
ru: Выходная частота:

en: Override Aspect Ratio
ru: Изменить соотношение сторон

en: Overwrite-Insertion in time boxes
ru: Вставка при вводе в поля времени

en: Parameters
ru: Параметры

en: Parsing Matroska
ru: Анализ матрёшки

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Lines
ru: Вставить события

en: Paste Lines Over...
ru: Вставить поверх событий...

en: Paste Over
ru: Вставить поверх

en: Paste lines from clipboard
ru: Вставляет события из буфера обмена

en: Paste subtitles
ru: Вставляет субтитры

en: Paste subtitles over others
ru: Вставляет субтитры поверх других

en: Path to dictionary files:
ru: Путь к словарям:

en: Perl script
ru: Perl скрипт

en: Play 500 ms after selection (%KEY%)
ru: Воспроизвести 500 мс после начала выделения (%KEY%)

en: Play 500 ms before selection (%KEY%)
ru: Воспроизвести 500 мс перед началом выделения (%KEY%)

en: Play Audio
ru: Воспроизвести аудио

en: Play Video
ru: Воспроизвести видео

en: Play current line
ru: Воспроизвести текущее событие

en: Play current line (%KEY%)
ru: Воспроизвести текущее событие (%KEY%)

en: Play cursor
ru: Курсор воспроизведения

en: Play first 500ms of selection (%KEY%)
ru: Воспроизвести 500 мс после начала выделения (%KEY%)

en: Play from selection start to end of file (%KEY%)
ru: Воспроизвести от начала выделения до конца файла (%KEY%)

en: Play last 500ms of selection (%KEY%)
ru: Воспроизвести 500 мс перед концом выделения (%KEY%)

en: Play selection (%KEY%/%KEY%)
ru: Воспроизвести выделение (%KEY%/%KEY%)

en: Play video starting on this position
ru: Воспроизвести видео с текущей позиции

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
ru: Пожалуйста, выберите частоту кадров для субтитров:

en: Please choose the folder:
ru: Пожалуйста, укажите папку:

en: Please go to the following URL to download it: %s
ru: Пожалуйста, пройдите по этой ссылке: %s

en: Please select the fields that you want to paste over:
ru: Пожалуйста, выберите поля поверх которых вы хотите вставить:

en: Please select the formats you want to
    associate with Aegisub:
ru: Пожалуйста, выберите форматы, которые вы
    хотите ассоциировать с Aegisub:

en: Possible error parsing source line
ru: Возможно произошла ошибка при обработке исходной строки

en: Press Key
ru: Нажмите клавишу

en: Press key to bind to "%s" or Esc to cancel.
ru: Нажмите клавишу для переопределения на «%s» или Esc для отмены.

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Preview changes
ru: Просмотр изменений

en: Preview of current style.
ru: Предпросмотр текущего стиля

en: Previous line
ru: Предыдущее событие

en: Previous line or syllable (%KEY%/%KEY%)
ru: Предыдущее событие/слог (%KEY%/%KEY%)

en: Primary
ru: Первичный

en: Primary color
ru: Первичный цвет

en: Programmers:
ru: Программисты:

en: Properties
ru: Свойства

en: RAM
ru: Оперативная память

en: RGB colour
ru: RGB цвет

en: Re&load
ru: Перезагрузить

en: Re&scan Autoload Dir
ru: Обновить директорию автозагрузки

en: Reading into RAM
ru: Чтение в оперативную память

en: Reading keyframe and timecode data from Matroska file.
ru: Считывание ключевых кадров и временных меток из матрёшки.

en: Reading keyframes from video
ru: Чтение ключкадров из файла

en: Reading subtitles from Matroska file.
ru: Считывание субтитров из матрёшки.

en: Realtime
ru: Показывать изменения

en: Recent
ru: Недавние

en: Recombine Lines
ru: Рекомбинировать события

en: Recombine subtitles when they have been split and merged
ru: Рекомбинирует субтитры после того, как их разделили и объединили

en: Recommended Formats
ru: Рекомендуемые форматы

en: Red:
ru: Красный:

en: Redo
ru: Повторить

en: Redoes last action
ru: Повторяет последнее действие

en: Regular Expression match
ru: Совпадение по регулярному выражению

en: Reloaded all Automation scripts
ru: Перезагрузить все скрипты автоматизации

en: Reloaded autoload Automation scripts
ru: Перезагрузить автоматически загруженные скрипты

en: Reloading %s because the file on disk (%s) changed.
ru: Перезагружаю %s в связи с изменением файла (%s) на диске.

en: Remove
ru: Удалить

en: Removes a control point.
ru: Удаляет узловую точку

en: Removes all but the absolutely required fields from the Script Info section. You might want to run this on files that you plan to distribute in original form.
ru: Убирает всё кроме обязательных полей из секции Script Info. Вы можете применить этот фильтр на файлы, предназначенные для распространения.

en: Replace
ru: Заменить

en: Replace All
ru: Заменить все

en: Replace all
ru: Заменить всё

en: Replace next
ru: Заменить далее

en: Replace override tags with:
ru: Заменить теги на:

en: Replace timecodes?
ru: Заменить временные метки?

en: Replace with:
ru: Заменить на:

en: Resample
ru: Пересчёт

en: Resample Resolution...
ru: Пересчитать разрешение...

en: Resample Script Resolution
ru: Пересчитать разрешение

en: Resample resolution
ru: Пересчитать разрешение

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Resolution mismatch
ru: Несовпадение разрешения

en: Resolution:
ru: Разрешение:

en: Restart Aegisub
ru: Перезапустить Aegisub

en: Restore Defaults
ru: Восстановить умолчания

en: Restore defaults?
ru: Восстановить настройки по умолчанию?

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
ru: Расчётная длительность: %d:%02d:%02d.%03d

en: Reverse
ru: Обратные

en: Reverse transformation
ru: Обратное преобразование

en: Right
ru: Правый

en: Right Margin (0 = default)
ru: Правый отступ (0 = по установкам стиля)

en: Rotate XY
ru: Поворот по осям X и Y

en: Rotate Z
ru: Поворот по оси Z

en: Rotate subtitles on their X and Y axes.
ru: Повернуть субтитры по осям X и Y

en: Rotate subtitles on their Z axis.
ru: Повернуть субтитры по оси Z

en: Rotation:
ru: Поворот:

en: Runs a post-processor for timing to deal with lead-ins, lead-outs, scene timing and etc.
ru: Запуск пост-обработки тайминга для выставления вступлений, тайминга сцен и т.п.

en: Russian
ru: Русская

en: S&hift Times...
ru: Сдвиг по времени...

en: SVN hosting by:
ru: Хостинг SVN:

en: Sat.:
ru: Нас.:

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Keyframes...
ru: Сохранить ключкадры

en: Save PNG snapshot
ru: Сохранить кадр в PNG

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
ru: Сохранить кадр в PNG (без субтитров)

en: Save Subtitles Alt
ru: Сохранить субтитры Альт

en: Save Subtitles as...
ru: Сохранить субтитры как...

en: Save Timecodes File...
ru: Сохранить файл с временными метками...

en: Save audio clip
ru: Сохранить отрезок аудио

en: Save before continuing?
ru: Сохранить прежде, чем продолжить?

en: Save config.dat locally
ru: Сохранять конфигурационный файл локально

en: Save subtitles
ru: Сохранить субтитры

en: Save subtitles file
ru: Сохранить файл субтитров

en: Save timecodes file
ru: Сохранить файл временных меток

en: Saves a VFR timecodes v2 file
ru: Сохораняет файл временных меток в формате v2

en: Saves a copy of subtitles with processing applied to it.
ru: Сохраняет копию субтитров с дополнительной обработкой.

en: Saves subtitles
ru: Сохраняет субтитры

en: Saves subtitles with another name
ru: Сохраняет субтитры под другим именем

en: Saves the current keyframe list
ru: Сохраняет текущий список ключкадров

en: Saving changes
ru: Сохранение изменений

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale Border and Shadow
ru: Подогнать контур и тень

en: Scale X%:
ru: Масштаб X%:

en: Scale X, in percentage.
ru: Масштаб по оси Х в процентах

en: Scale Y%:
ru: Масштаб Y%:

en: Scale Y, in percentage.
ru: Масштаб по оси Y в процентах

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
ru: Подогнать тень и контур к разрешению скрипта. Если флажок не установлен, их размер будет зависеть от рендерера.

en: Scale subtitles on X and Y axes.
ru: Масштаб субтиров по осям X и Y

en: Scanning file for fonts...
ru: Поиск шрифтов в файле...

en: Screenshot save path:
ru: Путь сохранения кадров:

en: Script
ru: Скрипт

en: Script Properties
ru: Свойства скрипта

en: Script completed
ru: Скрипт завершён

en: Scripting engines installed:
ru: Установленные средства автоматизации:

en: Search and &Replace...
ru: Найти и заменить...

en: Secondary
ru: Вторичный

en: Secondary color
ru: Вторичный цвет

en: Seconds boundary
ru: Граница секунд

en: Seek bar
ru: Полоса прокрутки

en: Seek video.
ru: Позиция видео

en: Select
ru: Выделить

en: Select &All
ru: Выбрать всё

en: Select Aegisub interface language
ru: Выбрать язык интерфейса Aegisub

en: Select Colour
ru: Выбрать цвет

en: Select Fields to Paste Over
ru: Выберите поля для вставки поверх

en: Select Lines
ru: Выделить события

en: Select Lines...
ru: Выделить события...

en: Select all
ru: Всё

en: Select all styles.
ru: Выделить все стили

en: Select archive file name
ru: Выберите имя файла архива

en: Select folder to save fonts on
ru: Выберите папку для сохранения шрифтов

en: Select none
ru: Ничего

en: Select source and destination styles first.
ru: Сначала выберите исходный стиль и стиль назначения.

en: Select source text first.
ru: Сначала выберите исходный текст.

en: Select style
ru: Выбрать стиль

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
ru: Выбрать стили для обработки. Невыбранные игнорируются.

en: Select the path to save the file to:
ru: Выберите путь для сохранения файла:

en: Select the path to save the files to:
ru: Выберите путь для сохранения файлов:

en: Select visible
ru: Выделить видимое

en: Selected comment background
ru: Фон выделенных комментариев

en: Selected rows
ru: Выбранные события

en: Selection
ru: Выделение

en: Selection background
ru: Фон выделенных событий

en: Selection background - modified
ru: Фон выделения - изменено

en: Selection foreground
ru: Цвет шрифта выделенных событий

en: Selection onward
ru: Выбранные и далее

en: Selection was set to %i lines
ru: Выделение установлено на %i событий

en: Selects all lines that are currently visible on video frame
ru: Выделяет все события, задействованные в текущем кадре

en: Selects lines based on defined criterea
ru: Выбор событий по заданному критерию

en: Set End to Video
ru: Установить конец по видео

en: Set Hotkey...
ru: Установить горячую клавишу...

en: Set Start to Video
ru: Установить начало по видео

en: Set Zoom
ru: Установить масштаб

en: Set end of selected subtitles to current video frame
ru: Привязка конца выделенных субтитров к текущему кадру видео

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent).
ru: Установить прозрачность от 0 (непрозрачный) до 255 (прозрачный)

en: Set selection
ru: Установить выделение

en: Set start and end of subtitles to the keyframes around current video frame
ru: Задание начала и конца показа событий к ключкадрам по обе стороны от текущего кадра

en: Set start of selected subtitles to current video frame
ru: Привязка начала выделенных субтитров к текущему кадру видео

en: Set style
ru: Установить

en: Set zoom to 100%
ru: Установить масштаб в 100%

en: Set zoom to 200%
ru: Установить масштаб в 200%

en: Set zoom to 50%
ru: Установить масштаб в 50%

en: Sets how to set the adjoining of lines. If set totally to left, it will extend start time of the second line; if totally to right, it will extend the end time of the first line.
ru: Выставляет позицию между двух событий, к которой будут установлены конец предыдущего и начало следующего.
    Крайнее левое положение означает, то будет уставнолено только начало (конец не изменится), крайнее правое — только конец.

en: Shadow
ru: Тень

en: Shadow color
ru: Цвет тени

en: Shadow distance, in pixels.
ru: Отступ тени в пикселях

en: Shadow:
ru: Тень:

en: Shift Times
ru: Временной сдвиг

en: Shift by
ru: Сдвиг на

en: Shift by Current Time
ru: Сдвиг на текущее время

en: Shift by frames
ru: Сдвиг по кадрам

en: Shift by time
ru: Сдвиг по времени

en: Shift selected subtitles so first selected starts at this frame
ru: Смещение начала выделенных событий к текущему кадру

en: Shift selection so first selected line starts at current frame
ru: Сдвинуть выделение так, что первое выделенное событие начинается с текущего кадра

en: Shift subtitles by time or frames
ru: Сдвиг субтитров по времени или кадрам

en: Shift subtitles to frame
ru: Смещение событий к кадру

en: Shift to Current Frame
ru: Смещение к текущему кадру

en: Shift_JIS
ru: Японская (Shift_JIS)

en: Shifts subs backward, making them appear earlier. Use if they are appearing too late.
ru: Сдвиг субтитров назад. Используйте, если они появляются слишком поздно.

en: Shifts subs forward, making them appear later. Use if they are appearing too soon.
ru: Сдвиг субтитров вперёд. Используйте, если они появляются слишком рано.

en: Shortcut Keys
ru: Горячие клавиши

en: Show &Info
ru: Показать информацию

en: Show Overscan Mask
ru: Границы отсечения

en: Show Splash Screen
ru: Показывать заставку при запуске программы

en: Show Tip of the Day
ru: Показывать совет дня

en: Show Video Details...
ru: Информация о видео

en: Show a mask over the video, indicating areas that might get cropped off by overscan on televisions.
ru: Гарницы не отображаемые на ЭЛТ-телевизоре.

en: Show all
ru: Показывать все

en: Show inactive lines
ru: Показывать неактивные события

en: Show keyframes in slider
ru: Показывать ключкадры на полосе прокрутки

en: Show previous
ru: Показывать предыдущее событие

en: Shows video details
ru: Показывает информацию о видео

en: Size
ru: Размер

en: Skip Dest Line
ru: Пропустить строку назначения

en: Skip Source Line
ru: Пропустить исходную строку

en: Slashes and Parentheses
ru: Косые черты и скобки

en: Snap End to Video
ru: Привязка конца к видео

en: Snap Start to Video
ru: Привязка начала к видео

en: Snap end to video
ru: Привязка конца к видео

en: Snap selected subtitles so they match current scene start/end
ru: Установка времени выделенных событий так, что она совпадёт с текущей сценой

en: Snap start to video
ru: Привязка начала к видео

en: Snap subtitles to scene
ru: Подгон субтитров к сцене

en: Snap to Scene
ru: Привязка к сцене

en: Snap to adjacent lines
ru: Прилипать к соседним событиям

en: Snap to keyframes
ru: Прилипать к ключкадрам

en: Sort all subtitles by their start times
ru: Сортировать все субтитры по начальному времени

en: Sort by Time
ru: Отсортировать по времени

en: Sort styles
ru: Сортировка стилей

en: Sort styles alphabetically.
ru: Сортировать стили по алфавиту

en: Source Style
ru: Стиль исходника

en: Source:
ru: Исходник:

en: Spacing:
ru: Интервал:

en: Spe&ll Checker...
ru: Проверка орфографии...

en: Spectrum analyzer mode
ru: Режим отображения аудиодорожки

en: Spectrum cache memory max (MB)
ru: Максимальный размер кэша спектра (МБ)

en: Spectrum cutoff
ru: Наименьшая отображаемая частота

en: Spectrum mode:
ru: Режим спектра:

en: Spectrum quality
ru: Качество спектра

en: Spell Checker
ru: Проверка орфографии

en: Spell check replace
ru: Замена

en: Spell checker language
ru: Язык проверки орфографии

en: Spell checker suggestions for "%s"
ru: Варианты для «%s»

en: Spell checking complete.
ru: Проверка орфографии завершена.

en: Split
ru: Разбить

en: Split (by karaoke)
ru: Разбить (как караоке)

en: Split Lines (by karaoke)
ru: Разбить ссобытия (как караоке)

en: Split at cursor (estimate times)
ru: Разделить по курсору (пересчитать время)

en: Split at cursor (preserve times)
ru: Разделить по курсору (оставить время)

en: St&yling Assistant...
ru: Ассистент стиля...

en: Standard
ru: Стандартный

en: Standard background
ru: Фон

en: Standard foreground
ru: Цвет шрифта

en: Standard mode, double click sets position.
ru: Режим измерения координат

en: Start
ru: Начало

en: Start Time
ru: Время начала

en: Start and End times
ru: Начальное и конечное время

en: Start time
ru: Время начала

en: Start times only
ru: Только начальное время

en: Start!
ru: Старт!

en: Starts after thres.:
ru: Порог после начала:

en: Starts before thres.:
ru: Порог до начала:

en: Startup
ru: Запуск

en: Stop (%KEY%)
ru: Стоп (%KEY%)

en: Stop video playback
ru: Поставить видео на паузу

en: Storage
ru: Набор

en: Strikeout
ru: Зачёркнутый

en: Style
ru: Стиль

en: Style Editor
ru: Редактор стиля

en: Style for this line.
ru: Стиль события

en: Style name
ru: Имя стиля

en: Style name.
ru: Имя стиля

en: Styles
ru: Стили

en: Styles Manager
ru: Менеджер стилей

en: Styles available
ru: Доступные стили

en: Styles can be stored in different storages, so that you can keep your projects organized.
ru: Стили можно сохранить в разных наборах, это облегчит организацию ваших проектов.

en: Styling Assistant
ru: Ассистент стилей

en: Styling Assistant Accept
ru: Ассистент стилей Принять

en: Styling Assistant Next
ru: Ассистент стилей След.

en: Styling Assistant Play Audio
ru: Ассистент стилей играть аудио

en: Styling Assistant Play Video
ru: Ассистент стилей играть видео

en: Styling Assistant Prev
ru: Ассистент стилей Пред.

en: Styling Assistant Preview
ru: Ассистент стилей Просмотр

en: Styling assistant
ru: Ассистент стилей

en: Subs Only View
ru: Только субтитры

en: Subtitle-local scripts
ru: Локальные скрипты

en: Subtitles edit box
ru: Редактор субтитров

en: Subtitles grid
ru: Таблица субтитров

en: Subtitles provider:
ru: Провайдер субтитров:

en: Subtract from selection
ru: Убрать из выделения

en: Swap Lines
ru: Обменять события

en: Swaps the two selected lines
ru: Обменивает два выбранных события

en: Syllable boundary
ru: Граница слога

en: Syllable text
ru: Текст слога

en: Symbol
ru: Символы

en: Symmetrical
ru: Симметрично

en: Synch point:
ru: Точки синхронизации:

en: Syntax highlighter -
ru: Подсветка синтаксиса -

en: Tags
ru: Теги

en: Text
ru: Текст

en: Text encoding:
ru: Кодировка:

en: Text import options
ru: Настройки импорта текста

en: Text to be used for the preview.
ru: Текст, используемый для предпросмотра

en: Thai
ru: Тайская

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
ru: Файл не является скриптом автоматизации: %s

en: The fonts collector is one of the most useful features, which resumes the boring task of hunting down fonts into a matter of a few clicks.
ru: Сборщик шрифтов — одно из наболее полезных средств, позволяющее свести рутинный отлов шрифтов к нескольким кликам.

en: The hotkey %s is already mapped to %s. If you proceed, that hotkey will be cleared. Proceed?
ru: Горячая клавиша %s уже привязана к %s. Привязка к прошлой функции будет убрана. Продолжить?

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
ru: Разрешение загруженного видео и разрешение скрипта не совпадают.
    
    Разрешение видео:	%d x %d
    Разрешение скрипта:	%d x %d
    
    Изменить разрешение субтитров на разрешение видео?

en: The selected file has no available styles.
ru: В выбранном файле нет доступных стилей.

en: The source and destination styles must be different.
ru: Исходный стиль и стиль назначения должны быть разными.

en: The source line contains text before the first karaoke block.
    Do you want to carry it over to the destination?
    It will be ignored otherwise.
ru: Строка исходника содержит текст до первого блока караоке.
    Перенести его в строку назначения?
    Иначе он будет проигнорирован.

en: The specified catalog name contains one or more illegal characters. They have been replaced with underscores instead.
    The catalog has been renamed to "%s".
ru: Указанный набор содержит один или несколько запрещённых символов. Они были заменены на подчёркивания.
    Набор переименован в «%s».

en: The starting point is beyond the length of the audio loaded.
ru: Начало находится за пределами загруженного аудио.

en: The styling assistant is a practical way to set styles to each line, when each actor has a different style assigned to it.
ru: Ассистент стилей — удобный метод выбора стиля каждого события, когда каждому актёру назначен свой стиль.

en: There is no audio to save.
ru: Не выбрано аудио для сохранения.

en: There is no reason to use the SSA format (as opposed to ASS). ASS is very similar, but adds some important functionality. Most importantly, however, is that only ASS supports certain override tags (such as \pos and \t). Those only work on SSA files because VSFilter/Textsub is merciful.
ru: Нет необходимости использовать формат SSA. Формат ASS очень похож на него, но добавляет несколько существенных особенностей. Только формат АSS поддерживает такие теги как \pos и \t. Последние работают в SSA файлах в VSFilter/Textsub только по милости Габеста.

en: Thesaurus language
ru: Язык тезауруса

en: Thesaurus suggestions for "%s"
ru: Варианты тезауруса для «%s»

en: This build of Aegisub uses the following C/C++ libraries:
ru: Эта сборка Aegisub использует следующие библиотеки C/C++:

en: Thread priority
ru: Приоритет потока

en: Threshold for 'after end' distance, that is, how many frames a subtitle must end after a keyframe to snap to it.
ru: Пороговое количество кадров между концом субтитра и ближайшим ключкадром слева, при котором время конца субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Threshold for 'after start' distance, that is, how many frames a subtitle must start after a keyframe to snap to it.
ru: Пороговое количество кадров между началом субтитра и ближайшим ключкадром справа, при котором время начала субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Threshold for 'before end' distance, that is, how many frames a subtitle must end before a keyframe to snap to it.
ru: Пороговое количество кадров между концом субтитра и ближайшим ключкадром справа, при котором время конца субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Threshold for 'before start' distance, that is, how many frames a subtitle must start before a keyframe to snap to it.
ru: Пороговое количество кадров между началом субтитра и ближайшим ключкадром слева, при котором время начала субтитра будет сдвинуто к этому ключкадру

en: Threshold:
ru: Порог:

en: Time
ru: Время

en: Time by frame number
ru: Время по номеру кадра

en: Time by h:mm:ss.cs
ru: Время в формате ч:мм:сс.сс

en: Time of this frame relative to start and end of current subs.
ru: Время от текущего кадра до начала и конца события

en: Time:
ru: Время:

en: Times
ru: Метки

en: Timing Post-Processor
ru: Пост-обработка тайминга

en: Timing Post-Processor...
ru: Пост-обработка тайминга...

en: Timing:
ru: Тайминг:

en: Title:
ru: Название:

en: Toggle autoscroll of video
ru: Автопрокрутка

en: Toggle karaoke mode
ru: Выбор между простым режимом и караоке

en: Toggle realtime display of changes.
ru: Мометальное отображение изменений

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
ru: Всего загружено скриптов: %d
    Загружено глобальных скриптов: %d
    Загружено локальных скриптов: %d

en: Trace level
ru: Уровень отслеживаемых сообщений

en: Trace:
ru: Информация:

en: Transform Framerate
ru: Изменить частоту кадров

en: Transform subtitles times, including those in override tags, from input to output. This is most useful to convert CFR to VFR for hardsubbing. You usually DO NOT want to check this filter for softsubbing.
ru: Изменить тайминг субтитров по заданной частоте кадров. Наиболее полезно при преобразовании из CFR в VFR для хардсаба. Обычно НЕ нужно использовать этот фильтр для софтсаба.

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
ru: Перевод на русский: Юкос, z0rc

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation Assistant
ru: Ассистент перевода

en: Translation Assistant Accept
ru: Ассистент перевода Принять

en: Translation Assistant Insert Original
ru: Ассистент перевода Вставить оригинал

en: Translation Assistant Next
ru: Ассистент перевода След.

en: Translation Assistant Play Audio
ru: Ассистент перевода Играть аудио

en: Translation Assistant Play Video
ru: Ассистент перевода Играть видео

en: Translation Assistant Prev
ru: Ассистент перевода Пред.

en: Translation Assistant Preview
ru: Ассистент перевода Просмотр

en: Translation:
ru: Перевод:

en: Tried to register PerlConsole, but support for it was disabled in this version.
ru: Была выполнена попытка регистрации PerlConsole, но её поддержка отключена в этой версии.

en: Try the spectrum mode for the audio display, it can make it much easier to spot where the important points in the audio are.
ru: Попробуйте использовать режим показа спектра, так будет значительно проще отмечать важные моменты аудио.

en: Turkish
ru: Турецкая

en: Unable to add the automation include path(s) to @INC: the script's code may not compile or execute properly.
ru: Невозможно добавить путь к заголовочным файлам в @INC: скрипты могут выполняться с ошибками или не выполняться вобще.

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Undo
ru: Отменить

en: Undoes last action
ru: Отменяет последнее действие

en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Unlink
ru: Разъединить

en: Unload timecodes?
ru: Выгрузить временные метки?

en: Unsaved changes
ru: Несохранённые изменения

en: Update Video (slow)
ru: Обновлять видео (медленно)

en: Update details:
ru: Информация об обновлении:

en: Update script?
ru: Обновить скрипт?

en: Updated by:
ru: Обновлён:

en: Use Dummy Video...
ru: Использовать пустое видео...

en: Use keyboard shortcuts! They make your life easier, for example, Ctrl+Enter updates changes on current line without going to next. Check the manual for a complete list.
ru: Используйте горячие клавиши! Они упростят вашу работу. Например, нажмите Ctrl+Enter, чтобы принять изменения текущего события без перехода на следующее. Полный список горячих клавиш приведён в документации к программе.

en: Use regular expressions
ru: Использовать регулярные выражения

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
ru: Использует тайминг караоке, чтобы разбить собятия на несколько

en: Value:
ru: Знач.:

en: Variable
ru: Переменная

en: Vector Clip
ru: Векторная обрезка

en: Version Checker
ru: Проверка обновлений

en: Vert
ru: Вертикальный

en: Vertical Margin (0 = default)
ru: Вертикальный отступ (0 = по установкам стиля)

en: Vertical zoom
ru: Вертикальный масштаб

en: Video
ru: Видео

en: Video Details
ru: Информация о видео

en: Video Formats
ru: Форматы видео

en: Video Jump
ru: Переход видео

en: Video Screenshot Path
ru: Путь сохранения снимков экрана

en: Video global focus seek
ru: Глобальное перемещение фокуса на видео

en: Video global next frame
ru: Глобальный переход на след. кадр

en: Video global play
ru: Играть видео глоб.

en: Video global prev frame
ru: Глобальный переход на пред. кадр

en: Video global zoom in
ru: Глобальное увеличение масштаба видео

en: Video global zoom out
ru: Глобальное уменьшение масштаба видео

en: Video provider:
ru: Провайдер видео:

en: Video resolution:
ru: Разрешение видео:

en: Video+Subs View
ru: Видео+субтитры

en: Video: %s
ru: Видео: %s

en: Vie&w
ru: Вид

en: Vietnamese
ru: Вьетнамская

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
ru: Посетить трекер ошибок Aegisub

en: Visit Aegisub's forums
ru: Посетить официальный форум Aegisub

en: Visit Aegisub's official IRC channel
ru: Посетить официальный канал IRC Aegisub

en: Visit Aegisub's official website
ru: Посетить официальный сайт Aegisub

en: WARNING: Changing these settings might result in bugs,
    crashes, glitches and/or movax.
    Don't touch these unless you know what you're doing.
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Изменение этих настроек может
    повлечь за собой некорректную работу программы.
    Не изменяйте их, если точно не уверены в том, что делаете.

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: Waveform
ru: Осциллограмма

en: Waveform - inactive
ru: Осциллограмма - не активна

en: Waveform - modified
ru: Осциллограмма - изменено

en: Waveform - selection
ru: Осциллограмма - выделение

en: When selected, display an opaque box behind the subtitles instead of an outline around the text.
ru: Если установлен флажок, вместо контура за субтитрами появится прямоугольник

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
ru: Когда фокус ввода установлен на строке назначения,
    можно использовать следующие клавиши:
    
    Стрелка вправо: Увеличить длину выделения назначения
    Стрелка влево: Уменьшить длину выделения назначения
    Стрелка вверх: Увеличить длину выделения исходника
    Стрелка вниз: Уменьшить длину выделения исходника
    Ввод: Объединить, принять готовую строку
    Backspace: Разъединить

en: When you are done with your subtitles and ready to distribute them, remember: say no to MP4, OGM or AVI. Matroska is your friend.
ru: Когда вы закончили редактирование субтитров, то помните: решительное «нет» форматам MP4, OGM и AVI. Ваш лучший друг — Матрёшка (MKV).

en: Wrap Style:
ru: Стиль переносов

en: Writing file
ru: Запись файла

en: You already have timecodes loaded. Replace them with the timecodes from the Matroska file?
ru: Временные метки уже загружены. Хотите заменить их на метки из матрёшки?

en: You can easily translate subtitle files using the translation assistant.
ru: Вы легко можете переводить субтитры, используя ассистент перевода.

en: You have chosen to use the "Comic Sans" font. As the programmer and a typesetter,
    I must urge you to reconsider. Comic Sans is the most abused font in the history
    of computing, so please avoid using it unless it's REALLY suitable. Thanks.
ru: Вы выбрали шрифт «Comic Sans». Как программист и тайпсеттер,
    я прошу вас передумать. Это самый часто используемый шрифт во всей
    компьютерной истории, так что, пожалуйста, избегайте его использования. Спасибо.

en: You have timecodes loaded currently. Would you like to unload them?
ru: Файл временных меток уже загружен. Хотите его выгрузить?

en: Zip Archives (*.zip)|*.zip
ru: ZIP архивы (*.zip)|*.zip

en: Zoom 100%
ru: Масштаб 100%

en: Zoom 200%
ru: Масштаб 200%

en: Zoom 50%
ru: Масштаб 50%

en: Zoom in
ru: Увеличить

en: Zoom out
ru: Уменьшить

en: Zoom video in
ru: Увеличить масштаб видео

en: Zoom video out
ru: Уменьшить масштаб видео

en: actor change
ru: изменение актёра

en: adjoin
ru: объединение

en: all
ru: все

en: backward,
ru: назад,

en: combining
ru: комбинирование

en: comment change
ru: комментирование

en: delete
ru: удаление

en: e,
ru: к,

en: editing
ru: редактирование

en: effect change
ru: изменение эффекта

en: font attachment
ru: прикрепление шрифтов

en: forward,
ru: вперёд,

en: from %i onward
ru: от %i и далее

en: hide tags.
ru: не показываются.

en: kanji timing
ru: тайминг кандзи

en: layer change
ru: изменение слоя

en: line insertion
ru: вставку событий

en: load
ru: загрузку

en: modify times
ru: изменение времени

en: original
ru: оригинал

en: paste
ru: вставку

en: positioning
ru: позиционирование

en: property changes
ru: изменение свойств

en: replace
ru: замену

en: replace with
ru: заменить на

en: resolution resampling
ru: пересчёт разрешения

en: s+e,
ru: н+к,

en: s,
ru: н,

en: seconds.
ru: секунд.

en: sel
ru: выб.

en: shift to frame
ru: сдвиг к кадру

en: shifting
ru: сдвиг

en: show full tags.
ru: показываются полностью.

en: simplify tags.
ru: показываются упрощённо.

en: snap to scene
ru: привязку к сцене

en: sort
ru: сортировку

en: split
ru: разбиение

en: splitting
ru: разбиение

en: style change
ru: изменение стиля

en: style changes
ru: изменение стиля

en: style copy
ru: копирование стиля

en: style delete
ru: удаление стиля

en: style import
ru: импорт стиля

en: style move
ru: перемещение стиля

en: style paste
ru: вставку стиля

en: styling assistant
ru: ассистент стилей

en: swap lines
ru: обмен событий

en: timing
ru: тайминг

en: timing processor
ru: пост-обработку тайминга

en: translation assistant
ru: ассистент перевода

en: unsaved,
ru: несохран.,

en: visual typesetting
ru: визуальное оформление
