Aegisub v2.0-PRE SVN r1795 - en to cs translation catalogue (930 entries)

en: 
    Finished writing to %s.
cs: 
    Dokončen zapis do %s.

en: 
    Script info:
    Name: %s
    Description: %s
    Author: %s
    Version: %s
    Full path: %s
    State: %s
    
    Features provided by script:
cs: 
    Informace:
    Název: %s
    Popis: %s
    Autor: %s
    Verze: %s
    Cesta: %s
    Status: %s
    
    Výhody poskytované skriptem:

en: 
    See the help file for full credits.
cs: 
    Přectěte si nápovědu pro všechny zásluhy.

en:     Export filter:
cs:     Export filtr:

en:     Macro:
cs:     Makro:

en:     Subtitle format handler:
cs:     Manažer formátu titulků:

en:  -> End
cs: -> Konec

en:  frames
cs: snímky

en:  styles?
cs: styly?

en: "%s" found on dialogue line "%d".
cs: "%s" nalezeno v řádce dialogu "%d".

en: "%s" found on style "%s".
cs: "%s" nalezeno ve stylu "%s".

en: "%s" found.
cs: "%s" nalezeno.

en: %i lines were added to selection
cs: %i řádků bylo přidáno k výběru

en: %i lines were removed from selection
cs: %i řádků bylo odebráno z výběru

en: %i matches were replaced.
cs: %i shod bylo nahrazeno.

en: &About...
cs: &O Aplikaci...

en: &Add
cs: &Přidat

en: &After Current
cs: &Za Aktuálním

en: &Associations...
cs: &Asociace

en: &Attachments...
cs: &Přílohy...

en: &Automation
cs: &Automatizace

en: &Automation...
cs: &Automatizace

en: &Before Current
cs: &Před Aktuálním

en: &Browse...
cs: &Procházet...

en: &Bug Tracker...
cs: &Ohlášení Chyb...

en: &Check for Updates...
cs: &Zjistění Nové Verze...

en: &Cinematic (2.35)
cs: &Kino (2.35)

en: &Close
cs: &Zavřít

en: &Close Audio
cs: &Zavřít Audio

en: &Close Video
cs: &Zavřít Video

en: &Contents...
cs: &Obsah

en: &Copy
cs: &Kopírovat

en: &Default
cs: &Výchozí

en: &Delete
cs: &Smazat

en: &Duplicate
cs: &Duplikovat

en: &Duplicate Lines
cs: &Duplikovat řádky

en: &Duplicate and Shift by 1 Frame
cs: &Duplikovat a posunout o 1 snímek

en: &Duplicate and shift by 1 frame
cs: &Duplikovat a posunout o 1 snímek

en: &Edit
cs: &Úpravy

en: &File
cs: &Soubor

en: &Find...
cs: &Najít...

en: &Fonts Collector...
cs: Kolektor &Písem...

en: &Forums...
cs: &Fóra

en: &Fullscreen (4:3)
cs: &Celá obrazovka (4:3)

en: &Help
cs: &Nápověda

en: &IRC Channel...
cs: &IRC Kanál...

en: &Insert (before)
cs: &Vlož (před)

en: &Insert Lines
cs: &Vložit řádky

en: &Join (concatenate)
cs: &Spojit (sřetězit)

en: &Jump to...
cs: &Skoč na...

en: &New Subtitles
cs: No&vé Titulky

en: &Open Audio File...
cs: &Otevřít Audio Soubor...

en: &Open Subtitles with Charset...
cs: Otevřít Titulky se &Znakovou Sadou

en: &Open Subtitles...
cs: &Otevřít Titulky

en: &Open Video...
cs: &Otevřít Video...

en: &Options...
cs: &Nastavení

en: &Paste
cs: &Vložit

en: &Properties...
cs: &Vlastnosti...

en: &Redo
cs: &Vpřed

en: &Remove
cs: &Odebrat

en: &Save Subtitles
cs: &Uložení titulků

en: &Styles Manager...
cs: Manažer &Stylů...

en: &Subtitles
cs: &Titulky

en: &Swap
cs: &Prohodit

en: &Timing
cs: Časování

en: &Translation Assistant...
cs: Asistent &Překladu...

en: &Undo
cs: &Zpět

en: &Website...
cs: &Internetová Stránka...

en: &Widescreen (16:9)
cs: &Širokoúhlé (16:9)

en: (Un)Load files?
cs: (Od)Načíst soubory?

en: * %s already exists on destination.
cs: * %s už existuje.

en: * Copied %s.
cs: * Zkopírováno %s.

en: * Failed to copy %s.
cs: * Chyba při kopírování %s.

en: 0 - Regular quality
cs: 0 - Běžná kvalita

en: 0: Fatal
cs: 0: Fatalní

en: 1 - Better quality
cs: 1 - Lepší kvalita

en: 1: Error
cs: 1: Chyba

en: 2 - High quality
cs: 2 - Vysoká kvalita

en: 2: Warning
cs: 2: Varování

en: 3 - Insane quality
cs: 3 - Super kvalita

en: <- Copy to storage
cs: <- Kopírovat do uložiště

en: A catalog with that name already exists.
cs: Katalog s tímto názvem již existuje.

en: About Aegisub
cs: O Aegisub

en: Accept Line
cs: Potvrdit řádku

en: Accept Split
cs: Potvrdit rozdělení

en: Accept changes
cs: Potvrdit změny

en: Action
cs: Akce

en: Active Line Border
cs: Ohraničení aktivního řádku

en: Actor
cs: Herec

en: Actor name for this speech. This is only for reference, and is mainly useless.
cs: Jméno herce pro tuto řeč. Toto je pouze odkaz a převážně nepotřebný.

en: Add "%s" to dictionary
cs: Přidat "%s" do slovníku

en: Add Automation script
cs: Přidat automatický skript

en: Add lead in:
cs: Rozšíříz začátek:

en: Add to dictionary
cs: Přidat do slovníku

en: Add to selection
cs: Přidat k výběru

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Advanced - EXPERT USERS ONLY
cs: Pokročilé - POUZE PRO EXPERTY

en: Aegisub has finished checking spelling of this script.
cs: Aegisub dokončil kontrolu pravopisu tohoto skriptu

en: Aegisub has found no spelling mistakes in this script.
cs: Aegisub nenasel žádné pravopisné chyby.

en: Aegisub must restart for the changes to take effect. Restart now?
cs: Musíte restartovat aegisub pro provedení změn. Restartovat nyní?

en: Affect selection only
cs: Ovlivnit pouze označené

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: Alignment in screen, in numpad style.
cs: Umístení v obrazu, jako na numericke klávesnici.

en: All
cs: Vše

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: All Supported Formats
cs: Všechny podporované formáty

en: All Supported Types
cs: Všechny Podporované Typy

en: All files
cs: Všechny

en: All rows
cs: Všechny řádky

en: All scripts
cs: Všechny skripty

en: Always
cs: Vždy

en: Angle to rotate in Z axis, in degrees.
cs: Úhel natočení osy Z, ve stupních

en: Apply to styles
cs: Použít na styly

en: Arabic
cs: Arabský

en: Are you sure that you want to restore the defaults? All your settings will be overriden.
cs: Opravdu chcete načíst výchozí nastavení? Všechna vaše nastavení budou přepsána.

en: Are you sure you want to delete the storage "%s" from the catalog?
cs: Opravdu chcete smazat uložiště "%s" z katalogu?

en: Are you sure you want to delete these
cs: Opravdu chcete odstranit tyto

en: Are you sure you want to delete this style?
cs: Opravdu chcete smzat tento styl?

en: Are you sure? This cannot be undone!
cs: Jsi si jist? Toto nemůže být zrušeno!

en: As &Karaoke
cs: Jako &Karaoke

en: Ask
cs: Ptát se

en: Associate extensions
cs: Asociovat přípony.

en: Associate file types with Aegisub
cs: Asociovat typy souborů s Aegisub

en: Associations
cs: Asociace

en: Attach &Font
cs: Přiložit &Font

en: Attach &Graphics
cs: Přiložit &Grafiku

en: Attach fonts to current subtitles
cs: Přiřadit písma k aktuálním titulkům

en: Attaching fonts to file...
cs: Připojuju písma k souboru...

en: Attachment List
cs: Přílohy

en: Attachment name
cs: Jméno přílohy

en: Attachments
cs: Přílohy

en: Attempting to open "%s"...
cs: Snažím se otevřít "%s"...

en: Audio Commit
cs: Potvrdit Audio

en: Audio Commit (Stay)
cs: Potvrdit Audio (Zůstat)

en: Audio Formats
cs: Audio Formáty

en: Audio Medusa Next
cs: Audio Medusa - Další

en: Audio Medusa Play
cs: Audio Medusa - Přehrát

en: Audio Medusa Play After
cs: Audio Medusa - Přehraj Další

en: Audio Medusa Play Before
cs: Audio Medusa - Přehraj Předchozí

en: Audio Medusa Previous
cs: Audio Medusa - Předchozí

en: Audio Medusa Stop
cs: Audio Medusa - Zastavit

en: Audio Next Line
cs: Audio - Následující Řádek

en: Audio Play
cs: Audio - Přehrát

en: Audio Play 500ms After
cs: Audio - Přehraj 500ms po

en: Audio Play 500ms Before
cs: Audio - Přehraj 500ms před

en: Audio Play First 500ms
cs: Audio - Přehraj prvních 500ms

en: Audio Play Last 500ms
cs: Audio - Přehraj posledních 500ms

en: Audio Play Original Line
cs: Audio - Přehraj Originální Řádku

en: Audio Play To End
cs: Audio - Přehraj do konce

en: Audio Play or Stop
cs: Audio - Přehrát nebo Zastavit

en: Audio Prev Line
cs: Audio - Předchozí Řádek

en: Audio Stop
cs: Audio - Zastavit

en: Audio Volume
cs: Hlasitost

en: Audio player
cs: Přehrávač audia

en: Audio provider
cs: Poskytovatel audia

en: Audio+Subs View
cs: Zobrazit Audio+Titulky

en: Auto Check for Updates
cs: Automaticky zjišťovat nové verze

en: Auto goes to next line on commit
cs: Automaticky jít na další řádek při potvrzení

en: Auto scrolls audio display to selected line
cs: Automaticky přesunout zobrazení audia na zvolenou řádku

en: Auto-backup
cs: Automatická záloha

en: Auto-backup path:
cs: Cesta pro zálohy:

en: Auto-load linked files:
cs: Automaticky načítat závislé soubory:

en: Auto-save
cs: Automaticke ukládání

en: Auto-save every
cs: Automaticky uložit každých

en: Auto-save path:
cs: Cesta pro automatické uložení:

en: Automatically commit all changes
cs: Automaticky potvrtovat všechny změny

en: Automation Manager
cs: Manažer automatických skriptů

en: Automation Script Info
cs: Informace o automatickém skriptu

en: Autoreload on Export
cs: Automaticky přenačíst při exportu

en: Avisynth memory limit:
cs: Limit paměti Avisynth:

en: Avisynth renders its own subs
cs: Avisynth vykresluje vlastní titulky

en: Background
cs: Pozadí

en: Backward
cs: Vzad

en: Baltic
cs: Baltský

en: Base path
cs: Základní cesta

en: Below Normal (recommended)
cs: Pod normálem (doporučeno)

en: Blue:
cs: Modrá:

en: Bold
cs: Tučný

en: Boundary - end
cs: Okraj - konec

en: Boundary - inactive
cs: Okraj - neaktivní

en: Boundary - start
cs: Okraj - začátek

en: Brackets
cs: Závorky

en: Browse...
cs: Procházet...

en: Bug tracker hosting by:
cs: Ohlašovna chyb:

en: Built by %s on %s.
cs: Zkompiloval %s v %s.

en: C&ut
cs: V&yjmout

en: Cache type
cs: Typ cache

en: Cancel Split
cs: Zrušit rozdělení

en: Catalog name conflict
cs: Název katalogu koliduje

en: Catalog of available storages
cs: Katalog dostupných uložišť

en: Change &End
cs: Změnit &Konec

en: Change &Start
cs: Změnit &Začátek

en: Change aspect ratio
cs: Změnit poměr stran

en: Change karaoke tag to \k
cs: Změnit karaoke znak na \k

en: Change karaoke tag to \kf
cs: Změnit karaoke znak na \kf

en: Change karaoke tag to \ko
cs: Změnit karaoke znak na \ko

en: Character spacing, in pixels.
cs: Mezera mezi písmenama, v pixelech

en: Charset
cs: Kódování

en: Check fonts for availability
cs: Kontrola dostupnosti písma

en: Check for updates?
cs: Kontrolovat nové verze?

en: Check to see if there is a new version of Aegisub available
cs: Koukne na net po novější verzi programu

en: Checkerboard pattern
cs: Šachovnicový obrazec

en: Checking fonts...
cs: Kontroluju písma...

en: Choose character set
cs: Zvolte znakovou sadu

en: Choose charset code:
cs: Zvol kódování:

en: Choose file to be attached
cs: Vyber soubor k přiložení

en: Choose outline color.
cs: Zvol barvu obrysu.

en: Choose primary color.
cs: Zvol primární barvu.

en: Choose secondary color.
cs: Zvol sekundární barvu.

en: Choose shadow color.
cs: Zvol barvu stínu.

en: Choose styles to import:
cs: Zvol styl k importu:

en: Choose the folder where the fonts will be collected to.
    It will be created if it doesn't exist.
cs: Zvol složku, kde budou písma skladovány, pokud neexistuje, bude vytvořena.

en: Clean Script Info
cs: Vyčistit Informace o Skriptu

en: Clear
cs: Smazat

en: Clear Hotkey
cs: Smazat klávesovou zkratku

en: Click on list:
cs: Klikni na seznam:

en: Close
cs: Zavřít

en: Close Keyframes
cs: Zavřít Klíčové Snímky

en: Closes the currently open audio file
cs: Zavře aktuálně otevřené audio

en: Closes the currently open keyframes list
cs: Zavře Klíčové Snímky

en: Closes the currently open video file
cs: Zavře aktuálně otevřené video

en: Collecting font data from system. This might take a while, depending on the number of fonts installed. Results are cached and subsequent executions will be faster...
cs: Prohledávám písma v systému. Bude to chvilku trvat, podle počtu nainstalovanách písem. Pozdějsí spuštění budou rychlejsí...

en: Collision foreground
cs: Popředí kolizí

en: Collision:
cs: Kolize:

en: Colors
cs: Barvy

en: Colour of preview background.
cs: Barva pozadí náhledu.

en: Colour spectrum
cs: Barevné spektrum

en: Colour:
cs: Barva:

en: Commands
cs: Príkazy

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment background
cs: Pozadí komentáře

en: Comment this line out. Commented lines don't show up on screen.
cs: Zakomentuje tuto řádku. Komentáře se nezobrazují na obrazovce.

en: Comments
cs: Komentáře

en: Commit
cs: Potvrdit

en: Commit changes (%KEY%/%KEY%)
cs: Potvrdit změny (%KEY%/%KEY%)

en: Commit splits and leave split-mode
cs: Potvrdit všechna rozdělení a opustit rozdělovací režim

en: Commit?
cs: Potvrdit?

en: Configuration file is either invalid or corrupt. The current file will be backed up and replaced with a default file.
cs: Soubor s konfigurací buď neplatný nebo zničený. Aktuální soubor bude zálohován a přepsán výchozím.

en: Configure Aegisub
cs: Nastavit Aegisub

en: Confirm delete
cs: Potvrď smazání

en: Confirm delete from current
cs: Potrvď smazání z aktuálního skriptu

en: Confirm delete from storage
cs: Potvrď smazání z uložiště

en: Constant:
cs: Konstanta:

en: Contains
cs: Obsahuje

en: Convert
cs: Konvertovat

en: Copies selected lines to clipboard
cs: Zkopíruje vybrané řádky do schránky

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy Lines
cs: Kopírovat Řádky

en: Copy fonts to folder
cs: Skopírovat písma do složky

en: Copy fonts to zipped archive
cs: Zabalit písma do ZIPu

en: Copy image to Clipboard
cs: Kopíruj obrázek do Schránky

en: Copy image to Clipboard (no subtitles)
cs: Kopíruj obrázek do Schránky (bez titulků)

en: Copy of
cs: Kopie

en: Copy subtitles
cs: Kopírovat Titulky

en: Copy to current script ->
cs: Zkopírovat do aktuálního skriptu ->

en: Copying fonts to archive...
cs: Zabaluji písma...

en: Copying fonts to folder...
cs: Kopíruji písma do složky...

en: Correctly loaded
cs: Načten v pořádku

en: Could not create destination folder.
cs: Nemohu vytvořit cílovou složku

en: Could not parse style
cs: Nemohu analyzovat styl

en: Couldn't allocate memory.
cs: Nemohu alokovat paměť

en: Crash recovery path:
cs: Cesta pro obnovy:

en: Create an audio clip of the selected line
cs: Vytvořit audio klip zvolené řádky

en: Create audio clip
cs: Vytvořit audio klip

en: Cu&t
cs: &Vyjmout

en: Current line
cs: Aktuální řádek

en: Current line: %i/%i
cs: Aktuální řádek: %i/%i

en: Current line: ?
cs: Aktuální řádek: ?

en: Current script
cs: Aktuální skript

en: Custom...
cs: Vlastní...

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Cut Lines
cs: Vyjmout Řádky

en: Cut subtitles
cs: Vyjmout Titulky

en: Cuts selected lines to clipboard
cs: Vyjme vybrané řádky do schránky

en: DEBUG: Verify all fonts in system
cs: DEBUG: Zkontroluj všechna písma v systému

en: DON'T PANIC!
cs: NEPANIKAŘTE!

en: Decoder:
cs: Dekodér:

en: Default
cs: Výchozí

en: Default All
cs: Vše výchozí

en: Default Zoom:
cs: Výchozí přiblížené:

en: Default mouse wheel to zoom
cs: Výchoze kolečko myší pro přiblížení

en: Default timing length
cs: Výchozí délka časování

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete Lines
cs: Smazat řádky

en: Delete currently selected lines
cs: Smaže aktuálně vybrané řádky

en: Description
cs: Popis

en: Deselect all styles.
cs: Odznačit všechny styly.

en: Dest Style
cs: Cílový styl

en: Dest:
cs: Cíl:

en: Destination
cs: Cíl

en: Detach Video
cs: Odpojit video

en: Detach video, displaying it in a separate Window.
cs: Otevře video v samostatném okně.

en: Dialogues
cs: Dialogy

en: Disable
cs: Zakázat

en: Discard all splits and leave split-mode
cs: Odmítnout všechna rozděleni a opustit rozdělovací režim

en: Display
cs: Zobrazení

en: Display audio and subtitles only
cs: Zobrazuje audio a titulky

en: Display audio, video and subtitles
cs: Zobrazuje audio, video i titulky

en: Display subtitles only
cs: Zobrazuje pouze titulky

en: Display video and subtitles only
cs: Zobrazuje video a titulky

en: Distance from left edge, in pixels.
cs: Vzdálenost od levého okraje, v pixelech

en: Distance from right edge, in pixels.
cs: Vzdálenost od pravého okraje, v pixelech

en: Distance from top/bottom edge, in pixels.
cs: Vzdálenost od horního/spodního okraje, v pixelech

en: Do you want Aegisub to check for updates whenever it starts? You can still do it manually via the Help menu.
cs: Chcete aby Aegisub kontroloval aktualizace po startu? Stále můžete manuálně přez Help menu.

en: Do you want to commit your changes? If you choose No, they will be discarded.
cs: Opravdu chcete potvrdit změny? Pokud zvolíte Ne, budou zahozeny.

en: Do you want to load/unload the associated files?
cs: Chcete načíst / odnačíst závislé soubory?

en: Doesn't Match
cs: Neobsahuje

en: Don't show
cs: Nezobrazovat

en: Done collecting font data.
cs: Prohledávání dokončeno.

en: Done.
cs: Hotovo.

en: Done. All fonts copied.
cs: Hotovo. Všechna písma zkopírována.

en: Done. All fonts found.
cs: Hotovo. Všechna písma nalezena.

en: Done. Some fonts could not be copied.
cs: Hotovo. Některá písma nemohla být skopírována.

en: Done. Some fonts could not be found.
cs: Hotovo. Některá písma nenalezeny.

en: Draw cursor time
cs: Vykreslit časový kurzor

en: Draw keyframes
cs: Vykreslovat klíčové snímky

en: Draw secondary lines
cs: Vykreslit sekundární řádky

en: Draw selection background
cs: Vykreslit pozadí označení

en: Draw timeline
cs: Vykreslit časovou osu

en: Draw video position
cs: Vykreslit pozici videa

en: Dummy Video Provider
cs: "Falešný" Video Poskytovatel

en: Dummy video options
cs: Možnosti "falešného" videa

en: Duplicate lines and shift by one frame
cs: Duplikuje řádky a posune o jeden snímek

en: Duplicate the selected lines
cs: Duplikuje vybrané řádky

en: Duration (frames):
cs: Délka (snímků):

en: E&xit
cs: &Konec

en: E&xtract
cs: Ro&zbalit

en: East European
cs: Východní Evropa

en: Edit
cs: Editovat

en: Editing:
cs: Editace:

en: Effect
cs: Efekt

en: Effect for this line. This can be used to store extra information for karaoke scripts, or for the effects supported by the renderer.
cs: Efekto pro tuto řádku. Toto může být použio pro uložení extra informací pro karaoke skripty, nebo pro efekty podporované převodem.

en: Empty
cs: Prázdné

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable Medusa-Style Timing Shortcuts
cs: Aktivovat Medusa-Styl klávesových zkratek při časování

en: Enable call tips
cs: Povolit vyskakovací nápovědy

en: Enable preview
cs: Povolit náhled

en: Enable preview (slow)
cs: Povol náhled (pomalé)

en: Enable syntax highlighting
cs: Povolit zvýrazňování syntaxe

en: Encoding:
cs: Kódování:

en: End
cs: Konec

en: End Time
cs: Čas konce

en: End time
cs: Čas Konce

en: End times only
cs: Pouze konečný čas

en: Enter aspect ratio
cs: Zadej poměr stran

en: Enter number of frames to shift by
cs: Zadej posun o počet snímku

en: Enter split-mode
cs: Zapnout rozdělovací režim

en: Enter time in h:mm:ss.cs notation
cs: Zadej čas v h:mm:ss:cs formátu

en: Error
cs: Chyba

en: Error Background
cs: Chybné pozadí

en: Error Importing Styles
cs: Chyba při importování stylů

en: Exact match
cs: Přesný výraz

en: Exit
cs: Konec

en: Exit the application
cs: Ukončí aplikaci

en: Export Subtitles...
cs: Exportovat Titulky...

en: Export subtitles file
cs: Export titulků

en: Exporting PRS
cs: Exportuji PRS

en: Failed to load
cs: Chyba při načítání

en: Failed.
cs: Selhalo.

en: Fast jump step in frames:
cs: Rychlý skok ve snímcích

en: Fields
cs: Pole

en: File backup saved as "
cs: Soubor zálohován jako "

en: File name:
cs: Název souboru:

en: File paths
cs: Cesty souborů

en: File save/load
cs: Chování  souborů

en: File was not recognized as a script
cs: Soubor nebyl rozpoznán jako skript

en: Filename
cs: Název souboru

en: Filters
cs: Filtry

en: Find
cs: Najít

en: Find Next
cs: Najít další

en: Find and replace words in subtitles
cs: Najdi a Nahraď slova v titulkách

en: Find next
cs: Najít další

en: Find next match of last word
cs: Najít další shodu posledního slova

en: Find what:
cs: Co hledat:

en: Find words in subtitles
cs: Najít slova v titulkách

en: Fix Styles
cs: Opravit Styly

en: Font
cs: Písmo

en: Font Face Name
cs: Název Písma

en: Font face.
cs: Rodina písma.

en: Font size.
cs: Velikost písma.

en: Font:
cs: Písmo:

en: Fonts Collector
cs: Sběratel fontů

en: Forces video to 16:9 aspect ratio
cs: Vynutí video poměr 16:9

en: Forces video to 2.35 aspect ratio
cs: Vynutí video poměr 2.35

en: Forces video to 4:3 aspect ratio
cs: Vynutit video poměr 4:3

en: Forces video to a custom aspect ratio
cs: Vynutí video poměr na vlastní nastavení

en: Forum and wiki hosting by:
cs: Hosting Forum a WiKi:

en: Forward
cs: Vpřed

en: Found.
cs: Nalezeno.

en: Frame
cs: Snímek

en: Frame rate (fps):
cs: Snímků za sekundu (fps):

en: Frame:
cs: Snímek:

en: Frames:
cs: Snímky:

en: From Video
cs: Z Videa

en: From video
cs: Z videa

en: Full view
cs: Zobrazit vše

en: Function
cs: Funkce

en: General
cs: Všeobecný

en: Global autoload scripts
cs: Globální skripty

en: Go Back a Line
cs: Jít o řádek zpět

en: Go to selection
cs: Jdi na výběr

en: Grab times from line upon selection
cs: Sebrat časy z řádky po označení

en: Greek
cs: Řecký

en: Green:
cs: Zelená:

en: Group
cs: Skupina

en: Groups
cs: Skupiny

en: HD cache name
cs: Název HD cache

en: HD cache path
cs: Cesta HD cache

en: HSL colour
cs: HSL barvy

en: HSV colour
cs: HSV barvy

en: Hard Disk
cs: Pevný Disk

en: Header
cs: hlavička

en: Hebrew
cs: Hebrejský

en: Help
cs: Nápověda

en: Help topics
cs: Kapitoly Nápovědy

en: Highlight subtitles that are currently visible in video
cs: Zvýraznit titulky aktuálně viditelné ve videu

en: History
cs: Historie

en: Horizontal zoom
cs: Horizontální příblížení

en: Hotkey conflict
cs: Konflikt kl. zkratek

en: Hotkeys
cs: Klávesové zkratky

en: Hue:
cs: Odstín:

en: Ignore
cs: Ignorovat

en: Ignore all
cs: Ignorovat vše

en: Import Styles
cs: Importovat styly

en: Import from script...
cs: Importovat ze skriptu...

en: In Field
cs: V Prostoru

en: Input framerate:
cs: Vstupní framerate:

en: Insert
cs: Vložit

en: Insert (after)
cs: Vlož (za)

en: Insert original
cs: Vložit originál

en: Inserts a line after current
cs: Vloží řádek za aktuální

en: Inserts a line before current
cs: Vloží řádek před aktuální

en: Invalid Aspect Ratio
cs: Neptalný Poměr Stran

en: Invalid characters
cs: Neplatné znaky

en: Invalid destination directory.
cs: Neplatná cílová složka.

en: Invalid destination.
cs: Neplatný cíl.

en: Invalid fps or length value
cs: Neplatné fps nebo délka

en: Invalid path for .zip file.
cs: Neplatná cesta pro .zip soubor

en: Invalid resolution: destination resolution cannot be 0 on either dimension.
cs: Neplatné rozlišení: cílové rozlišení nemůže být 0 v kterýmkoliv rozměru

en: Invalid script
cs: Neplatný skript

en: Invalid value! Aspect ratio must be between 0.5 and 5.0.
cs: Neplatná hodnota! Poměr stran musí být mezi 0.5 - 5.0.

en: Italic
cs: Kurzíva

en: Italics
cs: Kurzíva

en: Join
cs: Sloučit

en: Join (as Karaoke)
cs: Spojit (jako karaoke)

en: Join (keep first)
cs: Spojit (Zachovat první)

en: Join Lines
cs: Spojit Řádky

en: Join selected syllables
cs: Sloučit vybrané slabiky

en: Joins selected lines in a single one, as karaoke
cs: Spojí vybrané řádky do jednoho, jako karaoke

en: Joins selected lines in a single one, keeping text of first and discarding remaining
cs: Spojí vybrané řádky do jednoho, zachová text prvního, ostatni odmítne

en: Joins selected lines in a single one, making each line into a karaoke syllable
cs: Spoji vybrané řádky do jednoho, vytvoří každou řádku jako karaoke slabiku

en: Jump To...
cs: Skočit na...

en: Jump to
cs: Skočit na

en: Jump video to end
cs: Skočit na konec videa

en: Jump video to start
cs: Skočit na začátek videa

en: Jump video to time/frame
cs: Přesunout video na čas/snímek

en: Jumps the video to the end frame of current subtitle
cs: Přesuň video na konec aktuálního titulku

en: Jumps the video to the start frame of current subtitle
cs: Přesuň video na začatek aktuálního titulku

en: Kanji Timer...
cs: Kanji Časovač...

en: Kanji timing
cs: Kanji časování

en: Karaoke tag
cs: Karaoke znak

en: Karaoke templates
cs: Karaoke šablony

en: Keep &First
cs: Zachovat &První

en: Key
cs: Klavesa

en: Keys
cs: Klávesy

en: L
cs: Ř

en: Layer
cs: Vrstva

en: Layer number
cs: Číslo vrstvy

en: Left
cs: Vlevo

en: Left Column
cs: Levý sloupec

en: Left Margin (0 = default)
cs: Levý okraj (0 = výchozí)

en: Length:
cs: Délka:

en: Limit to
cs: Limit

en: Line
cs: Řádek

en: Line Number
cs: Číslo Řádku

en: Line duration
cs: Trvání řádky

en: Lines
cs: Rádky

en: Link
cs: Spojit

en: Link vertical zoom and volume sliders
cs: Spojit vertikální velikost a hlasitost

en: Lo&g Window...
cs: Lo&g okno...

en: Load audio
cs: Načíst audio

en: Load keyframes
cs: Načíst klíčové snímky

en: Lock scroll on Cursor
cs: Zamknout posun na kurzor

en: Lowest
cs: Nejnižší

en: Lum.:
cs: Světlost:

en: Manual by:
cs: Manuál:

en: Margin Bottom
cs: Spodní okraj

en: Margin Left
cs: Levý okraj

en: Margin Right
cs: Pravý okraj

en: Margin Top
cs: Horní okraj

en: Margin Vertical
cs: Vertikální okraj

en: Margin offset
cs: Odchylka okraje

en: Margins
cs: Okraje

en: Match
cs: Obsah

en: Match case
cs: Rozlišovat velikost

en: Match dialogues/comments
cs: Shoda dialogů/komentářů

en: Matches
cs: Obsahuje

en: Maximum recent audio files
cs: Počet posledních audio souborů

en: Maximum recent find strings
cs: Počet posledních vyhledávání

en: Maximum recent keyframe files
cs: Počet posledních souborů s klícovýma snímkama

en: Maximum recent subtitle files
cs: Počet posledních titulků

en: Maximum recent video files
cs: Počet posledních video souborů

en: Maximum undo levels
cs: Počet kroků zpět

en: Miscelanea
cs: Různé

en: Miscelaneous
cs: Různý

en: Modified Background
cs: Změněné pozadí

en: Move down
cs: Přesunout dolu

en: Move style down.
cs: Přesunout styl dolu.

en: Move style to bottom.
cs: Přesunout styl na konec.

en: Move style to top.
cs: Přesunout styl na začátek.

en: Move style up.
cs: Přesunout styl nahoru.

en: Move up
cs: Přesunout nahoru

en: Name
cs: Název

en: Never
cs: Nikdy

en: New
cs: Nový

en: New Window
cs: Nové okno

en: New catalog entry
cs: Nový údaj v katalogu

en: New storage name:
cs: Nový názevého uložiště:

en: New subtitles
cs: Nové titulky

en: New version found!
cs: Nalezena nová verze!

en: Next line
cs: Následující řádek

en: Next line/syllable (%KEY%/%KEY%)
cs: Následující řádek/slabika (%KEY%/%KEY%)

en: No matches found.
cs: Nenalezena žádná shoda.

en: No new version has been found.
cs: Nenalezena nová verze.

en: No scripts
cs: Žádné skripty

en: No spell checker suggestions
cs: Žádné návrhy pravopisu

en: No subtitle providers available. Cannot preview subs.
cs: Nenalezen žádný poskytovatel titulků. Nemůžu ukázat náhled.

en: No thesaurus suggestions
cs: Žádné slovníkové návrhy

en: None
cs: Nic

en: None (NOT RECOMMENDED)
cs: Žádné (NEDOPORUČENO)

en: Not found.
cs: Nenalezeno.

en: Opaque box
cs: Krycí box

en: Open
cs: Otevřít

en: Open Attachment List
cs: Otevřít Seznam Příloh

en: Open Audio from &Video
cs: Otevřít Audio z &Videa

en: Open Automation manager
cs: Otevřít Manažer Automatizace

en: Open Fonts Collector
cs: Otevřít Kolektor Písem

en: Open Kanji Timer dialog
cs: Otevřít Kanji Časovací dialog

en: Open Kanji timer
cs: Otevře kanji časovač

en: Open Keyframes...
cs: Otevřít Klíčové Snímky...

en: Open Properties
cs: Otevřít Vlastnosti

en: Open Spell checker
cs: Otevřít Kontrolu Pravopisu

en: Open Styles Manager
cs: Otevřít Manažer Stylů

en: Open Styling Assistant
cs: Otevřít  Asistent Stylů

en: Open Translation Assistant
cs: Otevřít Asistenta Překladu

en: Open a new application window
cs: Otevře nové okno aplikace

en: Open audio file
cs: Otevřit audio soubor

en: Open automation manager
cs: Otevře manažer automatizací

en: Open fonts collector
cs: Otevře správce písem

en: Open log window
cs: Otevře log okno

en: Open script properties window
cs: Otevře vlastnosti skriptu

en: Open spell checker
cs: Otevírá kontrolu pravopisu

en: Open styles manager
cs: Otevře manažer stylů

en: Open styling assistant
cs: Otevře asistenta stylů

en: Open subtitles
cs: Otevřít Titulky

en: Open subtitles file
cs: Otevřít soubor titulků

en: Open the attachment list
cs: Otevře seznam příloh

en: Open translation assistant
cs: Otevře asistenta překladu

en: Open video file
cs: Otevřít video soubor

en: Opens a keyframe list file
cs: Otevře soubor s klíčovýma snímkama

en: Opens a subtitles file with a specific charset
cs: Otevře titulky s konkrétní znakovou sadou

en: Opens a video clip with solid colour
cs: Použije statický pozadí místo videa

en: Opens a video file
cs: Otevře soubor videa

en: Opens an audio file
cs: Otevře audio soubor

en: Opens the audio from the current video file
cs: Otevře audio stopu z aktuálně otevřeného videa

en: Options
cs: Možnosti

en: Original
cs: Originál

en: Original script:
cs: Originální skript:

en: Other supported formats
cs: Ostatní podporované formáty

en: Outline
cs: Obrys

en: Outline color
cs: Barva obrysu

en: Outline width, in pixels.
cs: Tloušťka obrysu, v pixelech

en: Outline:
cs: Obrys:

en: Output:
cs: Výstup:

en: Parameters
cs: Parametry

en: Parsing Matroska
cs: Analyzuji Matrosku

en: Paste
cs: Vložit

en: Paste Lines
cs: Vložit Řádky

en: Paste Lines Over...
cs: Vložit Přes řádky

en: Paste Over
cs: Vložit přez

en: Paste lines from clipboard
cs: Vloží řádky ze schránky

en: Paste subtitles
cs: Vložit titulky

en: Paste subtitles over others
cs: Vložit tituky přes ostatní

en: Path to dictionary files:
cs: Cesta k slovníkům:

en: Perl script
cs: Perl skript

en: Play 500 ms after selection (%KEY%)
cs: Přehraj 500 ms za výběrem (%KEY%)

en: Play 500 ms before selection (%KEY%)
cs: Přehraj 500 ms před výběrem (%KEY%)

en: Play Audio
cs: Přehrát audio

en: Play current line
cs: Přehraj aktuální řádek

en: Play current line (%KEY%)
cs: Přehrát aktuální řádku (%KEY%)

en: Play cursor
cs: Přehraj kurzor

en: Play first 500ms of selection (%KEY%)
cs: Přehraj prvních 500 ms výběru (%KEY%)

en: Play from selection start to end of file (%KEY%)
cs: Přehraj od výběru až na konec souboru (%KEY%)

en: Play last 500ms of selection (%KEY%)
cs: Přehraj posledních 500 ms výběru (%KEY%)

en: Play selection (%KEY%/%KEY%)
cs: Přehrát výběr (%KEY%/%KEY%)

en: Please choose the appropriate FPS for the subtitles:
cs: Prosím zvolte odpovídající FPS pro titulky:

en: Please choose the folder:
cs: Prosím zvolte složku:

en: Please go to the following URL to download it: %s
cs: Běž na tuto URL ke stažení: %s

en: Please select the formats you want to
    associate with Aegisub:
cs: Prosím vyberte formáty které chcete
    asociovat s Aegisub:

en: Press Key
cs: Zmáční klávesu

en: Press key to bind to "%s" or Esc to cancel.
cs: Zmáčkni klávesu "%s" nebo Esc pro přerušení.

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview changes
cs: Náhled změn

en: Preview of current style.
cs: Náhled aktuálního stylu.

en: Previous line
cs: Předchozí řádek

en: Previous line or syllable (%KEY%/%KEY%)
cs: Předchozí řádek nebo slabyka (%KEY%/%KEY%)

en: Primary
cs: Primární

en: Primary color
cs: Primární barva

en: Programmers:
cs: Programátoři:

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: RGB colour
cs: RGB barvy

en: Re&load
cs: Př&enačíst

en: Re&scan Autoload Dir
cs: Prohledat Autoload složku

en: Reading into RAM
cs: Čtení do paměti RAM

en: Reading keyframe and timecode data from Matroska file.
cs: Načítám klíčové snímky a časové razítka z Matroka souboru

en: Reading keyframes from video
cs: Načítám klíčové snímky z videa

en: Reading subtitles from Matroska file.
cs: Načítám titulky z Matroska souboru.

en: Realtime
cs: Reálný čas

en: Recent
cs: Nedávný

en: Recommended Formats
cs: Doporučené Formáty

en: Red:
cs: Červená:

en: Redo
cs: Vpřed

en: Redoes last action
cs: Zopakuje vrácenou akci

en: Regular Expression match
cs: Shoda regulerním výrazem

en: Reloading %s because the file on disk (%s) changed
cs: Přenačítám %s protože byl změněn soubor (%s)

en: Remove
cs: Odstranit

en: Replace
cs: Nahradit

en: Replace All
cs: Nahradit vše

en: Replace all
cs: Nahradit vše

en: Replace next
cs: Nahradit další

en: Replace with:
cs: Nahradit čím:

en: Resample
cs: Převzorkovat

en: Resample Resolution...
cs: Převzorkovat Rozlišení...

en: Resample Script Resolution
cs: Převzorkovat Rozlišení Skriptu

en: Resample resolution
cs: Přesamplovat rozlišení

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Resolution mismatch
cs: Neplatné Rozlišení

en: Resolution:
cs: Rozlišení:

en: Restart Aegisub
cs: Restartovat Aegisub

en: Restore Defaults
cs: Obnovit výchozí

en: Restore defaults?
cs: Obnovit výchozí?

en: Resulting duration: %d:%02d:%02d.%03d
cs: Výsledná délka: %d:%02d:%02d.%03d

en: Reverse
cs: Pospátku

en: Right
cs: Vpravo

en: Right Margin (0 = default)
cs: Pravý okraj (0 = výchozí)

en: Rotate XY
cs: Natočení XY

en: Rotate Z
cs: Natočení Z

en: Rotate subtitles on their X and Y axes.
cs: Natočí titulky na ose X a Y.

en: Rotate subtitles on their Z axis.
cs: Natočí titulky na Z ose.

en: Rotation:
cs: Natočení:

en: Russian
cs: Ruský

en: S&hift Times...
cs: P&osunout časy...

en: SVN hosting by:
cs: SVN hosting:

en: Sat.:
cs: Sytost:

en: Save
cs: Uložit

en: Save Keyframes...
cs: Uložit Klíčové Snímky

en: Save PNG snapshot
cs: Ulož PNG snímek

en: Save PNG snapshot (no subtitles)
cs: Ulož PNG snímek (bez titulků)

en: Save Subtitles Alt
cs: Uložit Titulky - Alternativní

en: Save Subtitles as...
cs: Uložit Titulky jako...

en: Save audio clip
cs: Uložit audio klip

en: Save before continuing?
cs: Uložit před pokračováním?

en: Save config.dat locally
cs: Uložit config.dat lokálně

en: Save subtitles
cs: Uložit Titulky

en: Save subtitles file
cs: Uložit soubor titulků

en: Saves subtitles
cs: Uloží titulky

en: Saves subtitles with another name
cs: Uloží titulky s jiným názvem

en: Saves the current keyframe list
cs: Uloží aktuální klíčové snímky do souboru

en: Scale Border and Shadow
cs: Měřítko okrajů a stínů

en: Scale X%:
cs: Měřítko X%:

en: Scale X, in percentage.
cs: Měřítko X, v procentech

en: Scale Y%:
cs: Měřitko Y%:

en: Scale Y, in percentage.
cs: Měřítko Y, v procentech

en: Scale border and shadow together with script/render resolution. If this is unchecked, relative border and shadow size will depend on renderer.
cs: Měřítko okraje a stínu společne se skriptem/převodem rozlišení. Pokud toto není zaškrtlé, relativní velikost okraje a stínu bude záviset na převodu

en: Scale subtitles on X and Y axes.
cs: Měřítko titulků na osách X a Y

en: Scanning file for fonts...
cs: Hledám písma v souboru...

en: Screenshot save path:
cs: Cesta pro ukládání screen-shotů

en: Script
cs: Skript

en: Script Properties
cs: Vlastnosti skriptu

en: Script completed
cs: Skript kompletní

en: Scripting engines installed:
cs: Dostupné skriptovací nástroje:

en: Search and &Replace...
cs: Najít a &Nahradit

en: Secondary
cs: Sekundární

en: Secondary color
cs: Sekundární barva

en: Seconds boundary
cs: Sekundární okraje

en: Seek bar
cs: Posuvník

en: Seek video.
cs: Hledat ve videu.

en: Select
cs: Vybrat

en: Select &All
cs: Vybrat &Vše

en: Select Aegisub interface language
cs: Zvolit jazyk rozhraní Aegisub

en: Select Colour
cs: Zvol barvu

en: Select Lines
cs: Vybrat řádky

en: Select Lines...
cs: Vybrat Řádky...

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Select all styles.
cs: Označ všechny styly.

en: Select archive file name
cs: Zvol jméno archivu

en: Select folder to save fonts on
cs: Zvol složku pro ukládání písem

en: Select none
cs: Zrušit výběr

en: Select source and destination styles first.
cs: Zvol nejprve zdroj a cíl stylů

en: Select source text first.
cs: Vyber nejprve zdroj textu

en: Select style
cs: Vyber styl

en: Select styles to process. Unchecked ones will be ignored.
cs: Zvol styly k procesu. Nezaškrtnuté budou ignorovány.

en: Select the path to save the file to:
cs: Zvol cestu pro uložení souboru:

en: Select the path to save the files to:
cs: Zvol cestu pro uložení souborů:

en: Select visible
cs: Vybrat viditelné

en: Selected comment background
cs: Pozadí vybraného komentáře

en: Selected rows
cs: Vybrané řádky

en: Selection
cs: Výběr

en: Selection background
cs: Pozadí výběru

en: Selection background - modified
cs: Pozadí výběru - změněné

en: Selection foreground
cs: Popředí výběru

en: Selection onward
cs: Další výběr

en: Selection was set to %i lines
cs: Výběr byl nastaven na %i řádků

en: Selects lines based on defined criterea
cs: Vybírá řádky podle definovaných kriterii

en: Set Hotkey...
cs: Nastavit klavesovou zkratku...

en: Set Zoom
cs: Nastav Přiblížení

en: Set opacity, from 0 (opaque) to 255 (transparent).
cs: Nastav průhlednost, od 0 (plné) do 255 (průhledné).

en: Set selection
cs: Vybrat

en: Set style
cs: Nastavit styl

en: Set zoom to 100%
cs: Nastaví Přiblížení 100%

en: Set zoom to 200%
cs: Nastaví Přiblížení 200%

en: Set zoom to 50%
cs: Nastaví přiblížení 50%

en: Shadow
cs: Stín

en: Shadow color
cs: Barva stínu

en: Shadow distance, in pixels.
cs: Vzdálenost stínu, v pixelech

en: Shadow:
cs: Stín:

en: Shift Times
cs: Posunout časy

en: Shift by
cs: Posunout

en: Shift by frames
cs: Posun snímků

en: Shift by time
cs: Posunou o čas

en: Shift to Current Frame
cs: Posuň na Aktuální Snímek

en: Shortcut Keys
cs: Klávesové zkratky

en: Show &Info
cs: Zobrazit &Informace

en: Show Splash Screen
cs: Zobrazit úvodní obrázek

en: Show Tip of the Day
cs: Zobrazit Tip dne

en: Show Video Details...
cs: Informace o Videu...

en: Show all
cs: Zobraz všechny

en: Show inactive lines
cs: Zobrazit neaktivní řádky

en: Show keyframes in slider
cs: Zobraz klíčové snímky v rádce

en: Show previous
cs: Zobraz předchozí

en: Shows video details
cs: Ukáže informace u videu

en: Size
cs: Velikost

en: Skip Dest Line
cs: Přeskočit cílovou řádku

en: Skip Source Line
cs: Přeskočit zdrojovou řádku

en: Slashes and Parentheses
cs: Lomítka a Závorky

en: Snap end to video
cs: Přichytit konec k videu

en: Snap selected subtitles so they match current scene start/end
cs: Přichytit vybrané titulky aby souhlasili s aktualni scénou

en: Snap start to video
cs: Přichytit počátek k videu

en: Snap subtitles to scene
cs: Přichytit titulky ke scéně

en: Snap to Scene
cs: Přichytit ke scéně

en: Snap to keyframes
cs: Přichytit ke klíčovému snímku

en: Sort all subtitles by their start times
cs: Setřídit všechny titulky podle počátečních časů

en: Sort by Time
cs: Setřídit podle času

en: Sort styles
cs: Seřadit styly

en: Sort styles alphabetically.
cs: Seřadit styly abecedne.

en: Source Style
cs: Zdrojový styl

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Spacing:
cs: Mezera:

en: Spe&ll Checker...
cs: Kontro&la Pravopisu...

en: Spectrum analyzer mode
cs: Spektrum analyzér

en: Spectrum cache memory max (MB)
cs: Velikost paměti pro spektrum cache (MB)

en: Spectrum cutoff
cs: Odříznutí spektra

en: Spectrum mode:
cs: Režim spektra:

en: Spectrum quality
cs: Kvalita spektra

en: Spell Checker
cs: Kontrola pravopisu

en: Spell checker language
cs: Jazyk kontroly pravopisu

en: Spell checker suggestions for "%s"
cs: Návrhy pravopisu pro "%s"

en: Spell checking complete.
cs: Kontrola pravopisu dokončena.

en: Split
cs: Rozdělit

en: Split (by karaoke)
cs: Rozdělit (podle karaoke)

en: Split Lines (by karaoke)
cs: Rozdělit řádky (podle karaoke)

en: Split at cursor (preserve times)
cs: Rozděl na kurzoru (zachovej časy)

en: St&yling Assistant...
cs: Asitent st&ylů...

en: Standard
cs: Standartní

en: Standard background
cs: Standardní pozadí

en: Standard foreground
cs: Standardní popředí

en: Start
cs: Začátek

en: Start Time
cs: Čas začátku

en: Start and End times
cs: Počáteční a konečný čas

en: Start time
cs: Čas Začátku

en: Start times only
cs: Pouze počáteční čas

en: Startup
cs: Po startu

en: Stop (%KEY%)
cs: Zastavit (%KEY%)

en: Storage
cs: Uložiště

en: Strikeout
cs: Přeškrtnutý

en: Style
cs: Styl

en: Style Editor
cs: Editor stylů

en: Style for this line.
cs: Styl pro tuto řádku.

en: Style name
cs: Název stylu

en: Style name.
cs: Název stylu.

en: Styles
cs: Styly

en: Styles Manager
cs: Manažer stylů

en: Styles available
cs: Dostupné styly

en: Styling Assistant
cs: Asistent Stylů

en: Styling Assistant Next
cs: Asistent Stylů - Další

en: Styling Assistant Play
cs: Asistent Stylů - Přehrát

en: Styling Assistant Prev
cs: Asistent Stylů - Předchozí

en: Styling Assistant Preview
cs: Asistent Stylů - Náhled

en: Styling assistant
cs: Asistent stylování

en: Subs Only View
cs: Zobrati Pouze Titulky

en: Subtitle-local scripts
cs: Skripty v lokálních titulcích

en: Subtitles edit box
cs: Editor tituků

en: Subtitles grid
cs: Tabulka titulků

en: Subtitles provider:
cs: Poskytovatel titulků:

en: Subtract from selection
cs: Odečíst z výběru

en: Swap Lines
cs: Přehodit řádky

en: Swaps the two selected lines
cs: Přehodí dvě zvolené řádky

en: Syllable boundary
cs: Okraj slabiky

en: Syllable text
cs: Text slabiky

en: Synch point:
cs: Synchronizační bod:

en: Syntax highlighter -
cs: Zvýrazňovač syntaxe -

en: Tags
cs: Tagy

en: Text encoding:
cs: Kódování textu:

en: Text import options
cs: Možnosti importu textu

en: Text to be used for the preview.
cs: Text použitý pro náhled.

en: Thai
cs: Thajský

en: The file was not recognised as an Automation script: %s
cs: Soubor nebyl rozpoznán jako Automatický skript: %s

en: The hotkey %s is already mapped to %s. If you proceed, that hotkey will be cleared. Proceed?
cs: Klávesová zkratka %s je již použita u %s, pokud budete pokračovat, bude vymazána. Provést?

en: The resolution of the loaded video and the resolution specified for the subtitles don't match.
    
    Video resolution:	%d x %d
    Script resolution:	%d x %d
    
    Change subtitles resolution to match video?
cs: Rozlišení načteného videa nesouhlasí s rozlišením určeném v titulkách.
    
    Rozlišení videa: 	%d x %d
    Rozlišení skriptu: 	%d x %d
    
    Změnit rozlišení titulků aby sedělo s videem?

en: The source and destination styles must be different.
cs: Zdroj a cíl musí být různý

en: The starting point is beyond the length of the audio loaded.
cs: Počáteční bod je za délkou načteného audia.

en: There is no audio to save.
cs: Není co ukládat

en: Thesaurus language
cs: Jazyk slovníku

en: Thesaurus suggestions for "%s"
cs: Návrhy slovníku pro "%s"

en: This build of Aegisub uses the following C/C++ libraries:
cs: Tato sestava Aegisub používá následující C/C++ knihovny:

en: Thread priority
cs: Priorita vlákna

en: Threshold:
cs: Brána:

en: Time
cs: Čas

en: Time by h:mm:ss.cs
cs: Čas ve formatu h:mm:ss.ms

en: Time:
cs: Čas:

en: Times
cs: Časy

en: Timing:
cs: Časování

en: Title:
cs: Titulek:

en: Toggle karaoke mode
cs: Přepínač karaoke módu

en: Total scripts loaded: %d
    Global scripts loaded: %d
    Local scripts loaded: %d
cs: Celkový počet načtených: %d
    Globálních načteno: %d
    Lokálních načteno: %d

en: Transform Framerate
cs: Změnit Framerate

en: Translated into LANGUAGE by PERSON
cs: Do Čestiny přeložil Petrkr

en: Translation
cs: Překlad

en: Translation Assistant
cs: Asistent Překladu

en: Translation Assistant Insert Original
cs: Asistent Překladu - Vložit Originál

en: Translation Assistant Next
cs: Asistent Překladu - Další

en: Translation Assistant Play
cs: Asistent Překladu - Přehrát

en: Translation Assistant Prev
cs: Asistent Překladu - Předchozí

en: Translation Assistant Preview
cs: Asistent Překladu - Náhled

en: Translation:
cs: Překlad:

en: Turkish
cs: Turecký

en: Underline
cs: Podtržený

en: Undo
cs: Zpět

en: Undoes last action
cs: Vezme zpátky poslední akci

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unlink
cs: Rozpoijt

en: Unload timecodes?
cs: Zavřít časové razítka

en: Unsaved changes
cs: Neuložené změny

en: Update Video (slow)
cs: Aktualizovat video (pomalé)

en: Update details:
cs: Detaily upravil:

en: Update script?
cs: Aktualizovat skript?

en: Updated by:
cs: Aktualizoval:

en: Use Dummy Video...
cs: Použij "falešné" video...

en: Use keyboard shortcuts! They make your life easier, for example, Ctrl+Enter updates changes on current line without going to next. Check the manual for a complete list.
cs: Používejte klávesové zkratky! Usnadní vám to život, například, Ctrl+Enter aktualizuje aktuální řádek bez přechodu na další. Mrkněte do manálu pro kompletní seznam.

en: Use regular expressions
cs: Použít regulerní výrazy

en: Uses karaoke timing to split line into multiple smaller lines
cs: Používá časování karaoke k rozdělení do více malých řádků

en: Value:
cs: Hodnota:

en: Variable
cs: Proměná

en: Version Checker
cs: Hlídač Verze

en: Vertical Margin (0 = default)
cs: Vertikální okraj (0 = výchozí)

en: Vertical zoom
cs: Vertikální příblížení

en: Video Details
cs: Detaily Videa

en: Video Formats
cs: Video Formáty

en: Video Screenshot Path
cs: Cesta k Video screenshotům

en: Video provider:
cs: Poskytovatel videa:

en: Video resolution:
cs: Rozlišení videa:

en: Video+Subs View
cs: Zobrazit Video+Titulky

en: Vie&w
cs: &Zobrazení

en: Vietnamese
cs: Vietnamský

en: Visit Aegisub's bug tracker to report bugs and request new features
cs: Stránka pro nahlašování chyb a požadování nových funkcí (pouze anglicky)

en: Visit Aegisub's forums
cs: Otevře fórum věnované Aegisub

en: Visit Aegisub's official IRC channel
cs: Navštívit oficiální IRC kanál Aegisub (Pouze anglicky)

en: Visit Aegisub's official website
cs: Otevře oficiální stránky Aegisubu

en: WARNING: Changing these settings might result in bugs,
    crashes, glitches and/or movax.
    Don't touch these unless you know what you're doing.
cs: VAROVÁNÍ: Změny těchto nastavení můžou mít za následek chybovost nebo pád.
    Nešahejte nato pokud nevíte co děláte.

en: Warning
cs: Varování

en: Warning! The file is being opened using Avisynth's DirectShowSource, which has unreliable seeking. Frame numbers might not match the real number. PROCEED AT YOUR OWN RISK!
cs: Varování! Soubor byl otevřen s použitím Avisynth DirectShowSource, který je nespolehlivý v přetáčení. Čísla snímků nemusí být reálná. POKRAČUJETE NA VLATNÍ RIZIKO!

en: Waveform
cs: Křivky

en: Waveform - inactive
cs: Křivky - nekatnivní

en: Waveform - modified
cs: Křivky - Změněné

en: Waveform - selection
cs: Křivky - výběr

en: When the destination textbox has focus, use the following keys:
    
    Right Arrow: Increase dest. selection length
    Left Arrow: Decrease dest. selection length
    Up Arrow: Increase source selection length
    Down Arrow: Decrease source selection length
    Enter: Link, accept line when done
    Backspace: Unlink last
cs: Pokud cílový textbox je aktivní, použijte následující klávesy:
    
    Pravá šipka: Přidání délky cílového výběru
    Levá šipka: Ubrání délky cílového výběru
    Šipka nahoru: Přidání délky zdrojového výběru
    Šipka dolu: Ubrání délky zdrojového výběru
    Enter: Spojit, Potvrdit řádek
    Backspace: Odpojit poslední

en: Wrap Style:
cs: Styl zalamování:

en: Writing file
cs: Zapisuji soubor

en: Zip Archives (*.zip)|*.zip
cs: Zip archivy (*.zip)|*.zip

en: Zoom in
cs: Přiblížit

en: Zoom out
cs: Oddálit

en: Zoom video in
cs: Příblížit video

en: Zoom video out
cs: Oddálit video

en: all
cs: vše

en: backward,
cs: pospátku,

en: comment change
cs: změna komentáře

en: delete
cs: smazat

en: e,
cs: k,

en: font attachment
cs: příloha písma

en: forward,
cs: dopředu,

en: from %i onward
cs: od %i dopředu

en: layer change
cs: změna vrstvy

en: line insertion
cs: vložení řádky

en: load
cs: načíst

en: modify times
cs: upravit časy

en: original
cs: originál

en: paste
cs: vložit

en: property changes
cs: Změna vlastnictví

en: replace
cs: nahradit

en: replace with
cs: nahradit

en: resolution resampling
cs: Resampluji rozlišení

en: s+e,
cs: p+k,

en: s,
cs: p,

en: seconds.
cs: sekund.

en: sel
cs: výb

en: shifting
cs: posun

en: sort
cs: seřazení

en: split
cs: rozdělení

en: style change
cs: Změna stylu

en: style changes
cs: změny stylu

en: style copy
cs: Kopírovat styl

en: style delete
cs: styl smazán

en: style import
cs: import stylu

en: style move
cs: Přesun stylu

en: style paste
cs: Vložit styl

en: styling assistant
cs: Asistent stylování

en: swap lines
cs: prohodit řádky

en: timing
cs: časování

en: translation assistant
cs: asistent překladu

en: unsaved,
cs: neuloženo,
